Niemcy: Zwycięstwo socjaldemokratów w Hamburgu

[2025-03-04 11:09:10]

2 marca w Hamburgu odbyły się wybory do Zgromadzenia Obywatelskiego (Bürgerschaft). Zgodnie z oczekiwaniami zwycięstwo odnieśli socjaldemokraci − mimo strat − wyraźnie wyprzedzając CDU i Zielonych. W hamburskim parlamencie zasiądą też przedstawiciele Die Linke i AfD.

Po wstępnym przeliczeniu głosów okazało się, że zwycięska SPD otrzymała 33,5 proc. głosów. Był to jednak wynik gorszy w porównaniu z uzyskanym w wyborach z 2020 r. Drugie miejsce przypadło CDU - 19,8 proc., która znacząco poprawiła swój rezultat z poprzednich wyborów i na finiszu kampanii zdystansowała partię Zielonych - 18,5 proc. Ponieśli oni niemal identyczne straty co socjaldemokraci.

Wzrost poparcia odnotowały natomiast dwie następne partie, które delegują swych posłów do nowego Zgromadzenia Obywatelskiego: Die Linke − 11,2 proc. głosów oraz AfD − 7,5 proc. Poza parlamentem znalazły się następujące partie: socjalliberalny, proeuropejski Volt − 3,25 proc., liberalne FDP − 2,3 proc. i debiutujące w hamburskich wyborach BSW Sahry Wagenknecht - 1,7 proc.

Pomimo że wybory krajowe w Hamburgu odbywały się tydzień po wyborach do Bundestagu, odnotowano dość wysoką frekwencję wyborczą − 67,7 proc. Aż 43,9 proc. głosów oddano drogą korespondencyjną.

W Zgromadzeniu Obywatelskim Hamburga zasiadać będzie 121 posłów. Frakcja SPD będzie liczyła 45 deputowanych, CDU − 26, Zieloni − 25, Die Linke − 15 i AfD − 10. Niezbędna większość wynosi 61 mandatów.

Socjaldemokraci będą mogli utworzyć koalicję z Zielonymi lub CDU. Hamburski lider SPD Peter Tschentscher zapowiedział, że najpierw spotka się z przedstawicielami Zielonych, a następnie z delegacją CDU.

W Hamburgu od 2015 r. u władzy jest koalicja SPD-Zieloni (od 2018 r. na czele Senatu, tj. rządu krajowego stoi Tschentscher).


pk, wch


fot. facebook.com/spdhamburg


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


27 kwietnia:

1848 - Francja zniosła niewolnictwo.

1937 - W Rzymie zmarł Antonio Gramsci, włoski działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.

1956 - Sejm PRL przyjął ustawę o warunkach przerywania ciąży, liberalizującą przepisy aborcyjne.

1959 - Liu Szao-tsi zastąpił Mao Tse-tunga na stanowisku Przewodniczącego ChRL.

1968 - Na mocy przyjętego w październiku Abortion Act w Wielkiej Brytanii przerywanie ciąży stało się legalne.

1972 - W Bukareszcie zmarł Kwame Nkrumah, postępowy polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego, 1963 jeden z inicjatorów OJA, obalony przez wojsko.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów


?
Lewica.pl na Facebooku