Warszawa: Polityczny wyrok

[2005-09-27 16:36:40]

Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok na Andrzeja Smosarskiego działacza CK-LA oskarżonego o "naruszenie nietykalnosci cielesnej" funkcjonariusza policji podczas protestu pielęgniarek w roku 2000.

Stało sie tak pomimo argumentacji adwokata, który wykazywał, że zeznania policjantów będących świadkami oskarżenia były od poczatku niespójne, a sam poszkodowany, funkcjonariusz Andrzej Chmura również plątał się w zeznaniach. Adwokat zaznaczył także iż w policyjnej notatce służbowej znalazła się informacja o kopnięciu policjanta w nogę, a nie w pierś, jak zeznawał oskarżony, zaś Związek Zawodowy Pielęgniarek i Połoznych, organizujący protesty w roku 2000 nie miał informacji o stosowaniu przemocy przez żadną ze stron. Adwokat poruszył też kwestię tego że sąd pierwszej instancji zarzucił świadkom obrony że pozostawali w zmowie,pomimo że w uzasadnieniu wyroku wykazywał iż ich zeznania nie są zgodne.

Andrzej Smosarski ma zapłacić ponad 4 tysiące złotych grzywny lub spędzi 100 dni w areszcie.

Organizatorzy kampanii solidarnościowej z działaczem CK-LA zapowiadają jej kontynuowanie. Określają również wyrok jako polityczny i mający zastraszyć działaczy społecznych.

Przed budynkiem sądu swoją solidarność z oskarżonym demonstrowało kilkadziesiąt osób ze środowisk lewicowych i anarchistycznych. Zebrani trzymali transparent o treści "Żadnych represji za działalność społeczną. Solidarność naszą bronią."
Andrzej Smosarski popełnił błąd. Brał udział w proteście społecznym. Gdyby był zwykłym złodziejaszkiem wyrywającym torby staruszkom sąd w "demokratycznej" Polsce zapewne uznał by niską szkodliwość społeczną jego czynu.

Należy również przypomnieć że wydawanie z góry ustalanych wyroków odzwierciedlających zapotrzebowanie polityczne, interpretowanie wszelkich nieścisłości na niekorzyść oskarżonego i dawanie wiary jedynie świadkom oskarżenia to cecha sądów stalinowskich. Sędziowie działający w ten sposób zasługują natomiast na różne określenia, ale na pewno nie można ich uznać za przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 listopada:

1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.

1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.

1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.

1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.

1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.

1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.

2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku