Sosnowiec: Manifestacja antyfaszystowska

[2005-09-29 11:32:42]

Około 150 osób przemaszerowało przez Sosnowiec w proteście przeciwko faszyzmowi, nietolerancji i nasilającym się w regionie przypadkom napaści na młodych ludzi. Na transparentach widniały hasła: "Zagłębie Dąbrowskie Antyfaszystowskie" oraz "Nie ma zgody na noże w udach". To ostatnie odnosiło się do niedawnego zdarzenia, kiedy to pobity i zraniony nożem został wychodzący z sosnowieckiego skłotu młody człowiek. Sprawca przestępstwa, mimo przyznania się do sympatii skrajnie prawicowych, został wypuszczony z aresztu, ponieważ policja uznała zdarzenie za "chuligański wybryk".

Uczestnicy manifestacji zwracali uwagę, że miasto jest terroryzowane przez członków i sympatyków Obozu Narodowo-Radykalnego. "Nie tolerują inności. To upolityczniona grupa" - mówili młodzi sosnowiczanie. "Przez Park Sielecki nie da się przejść. Takie akcje jak pod skłotem dzieją się codziennie na ulicy. Oni czują się bezkarnie, używają symboliki faszystowskiej. Mamy czekać na ofiarę śmiertelną?" - dodawali.

Manifestacja przemaszerowała przed budynek urzędu miejskiego. Do zgromadzonych wyszedł wiceprezydent Sosnowca Witold Klepacz, zapewniając, że sprawa ostatnich aktów napaści zostanie wyjaśniona. Manifestanci nie dali jednak wiary zapewnieniom wiceprezydenta. "Dlaczego wszyscy boją się użyć słowa faszyzm? Trzeba uświadamiać społeczeństwo, że faszyzm się odradza" - mówili zgromadzeni.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku