Warszawa: Pikiety przeciwko płatnym studiom

[2005-10-01 01:47:21]

Na warszawskich uczelniach zainaugurowano nowy rok akademicki. W związku z tym przed najważniejszymi stołecznymi uczelniami odbyły się pikiety zorganizowane przez Młodych Socjalistów, których celem było wyrażenie sprzeciwu wobec pomysłów likwidacji bezpłatnych studiów wyższych.

Pierwsze pikieta odbyła się pod gmachem Politechniki Warszawskiej. Członkowie Młodych Socjalistów zagrodzili szlabanem wejście do budynku Politechniki. Trzymany przez nich znak informował, że zakaz wstępu nie dotyczy osób bogatych, które mogą sobie pozwolić na płatne studia. Biednym wstęp wzbroniony – takie było przesłanie happeningu. Nie trwał on długo, gdyż jego uczestnicy zostali usunięci przez policję.

Druga akcja odbyła się pod Uniwersytetem Warszawskim. W tym przypadku w Młodzi Socjaliści byli wspierani przez członków Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy oraz Pracowniczej Demokracji.

Również w tym przypadku w pikiecie przeszkodziły służby porządkowe. Gdy uczestnicy pikiety pragnęli przejść pod budynek Auditorium Maximum, gdzie odbywała się uroczysta inauguracja roku akademickiego, drogę zagrodziła im Straż Uniwersytecka. Doszło do przepychanek i werbalnej agresji ze strony funkcjonariuszy Straży. Studentom grożono wyrzuceniem ze studiów. Całe zajście zostało zarejestrowane przez telewizję.

Pomimo agresywnej reakcji Straży Uniwersyteckiej happening zakończył się sukcesem. Skandowano hasła: „Nie dla płatnej edukacji” i „Edukacja prawem nie przywilejem”.

Uczestnicy pikiety spotkali się z licznymi wyrazami sympatii i poparcia ze strony warszawiaków i studentów.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.


?
Lewica.pl na Facebooku