Warszawa: Pikiety przeciwko płatnym studiom

[2005-10-01 01:47:21]

Na warszawskich uczelniach zainaugurowano nowy rok akademicki. W związku z tym przed najważniejszymi stołecznymi uczelniami odbyły się pikiety zorganizowane przez Młodych Socjalistów, których celem było wyrażenie sprzeciwu wobec pomysłów likwidacji bezpłatnych studiów wyższych.

Pierwsze pikieta odbyła się pod gmachem Politechniki Warszawskiej. Członkowie Młodych Socjalistów zagrodzili szlabanem wejście do budynku Politechniki. Trzymany przez nich znak informował, że zakaz wstępu nie dotyczy osób bogatych, które mogą sobie pozwolić na płatne studia. Biednym wstęp wzbroniony – takie było przesłanie happeningu. Nie trwał on długo, gdyż jego uczestnicy zostali usunięci przez policję.

Druga akcja odbyła się pod Uniwersytetem Warszawskim. W tym przypadku w Młodzi Socjaliści byli wspierani przez członków Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy oraz Pracowniczej Demokracji.

Również w tym przypadku w pikiecie przeszkodziły służby porządkowe. Gdy uczestnicy pikiety pragnęli przejść pod budynek Auditorium Maximum, gdzie odbywała się uroczysta inauguracja roku akademickiego, drogę zagrodziła im Straż Uniwersytecka. Doszło do przepychanek i werbalnej agresji ze strony funkcjonariuszy Straży. Studentom grożono wyrzuceniem ze studiów. Całe zajście zostało zarejestrowane przez telewizję.

Pomimo agresywnej reakcji Straży Uniwersyteckiej happening zakończył się sukcesem. Skandowano hasła: „Nie dla płatnej edukacji” i „Edukacja prawem nie przywilejem”.

Uczestnicy pikiety spotkali się z licznymi wyrazami sympatii i poparcia ze strony warszawiaków i studentów.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku