PKW: Można zaznaczyć nazwisko Podrzyckiego

[2005-10-07 21:18:57]

- Postawienie znaku X przy nazwisku jednego z kandydatów, którzy nie biorą udziału w wyborach, i jednoczesne wskazanie innej osoby, która kandyduje, nie unieważnia głosu - powiedział w piątek na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz.

Oznacza to, że można oprócz któregoś z 12 kandydatów zaznaczyć nazwisko Daniela Podrzyckiego. Nieuznane będą tylko takie głosy, w których X postawiono wyłącznie przy nazwisku zmarłego tragicznie byłego lidera Polskiej Partii Pracy.
Forsowany przez PPP i niektóre środowiska lewicy pomysł zaznaczania na karcie wyborczej nazwiska Daniela Podrzyckiego nie był szczytem politycznego rozsądku. Taki głos nie tylko nie byłby ważny, ale też nie sposób byłoby go odróżnić od innych głosów nieważnych.

Wyjaśnienie PKW niewiele pod tym względem zmienia - dalej nie będzie wiadomo, ile osób poparło kandydata PPP. Teraz jednak sympatycy Daniela Podrzyckiego mają szansę w symboliczny sposób wyrazić swój szacunek dla zmarłego i podjętego przez niego trudu skonsolidowania środowisk lewicy pozaparlamentarnej.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku