Myszków: Burmistrz pomaga robotnikom

[2005-10-09 11:32:05]

Burmistrz Myszkowa (województwo śląskie) Leon Okraska zaapelował do prezesa miejscowego Sądu Rejonowego o przyspieszenie procesów 19 byłych pracowników myszkowskich zakładów "Światowit", którzy wnieśli przeciwko swemu pracodawcy pozwy o bezpodstawne zwolnienie. Do czasu wydania wyroku robotnicy nie mogą zarejestrować się jako bezrobotni i pobierać zasiłku.

19 pracowników "Światowita" zostało wyrzuconych z pracy w lipcu, po tym jak zorganizowali kilkugodzinny protest okupacyjny, domagając się wypłatę zaległych pensji. Zwolnieni robotnicy zwrócili się do prokuratury oraz złożyli przeciwko pracodawcy pozwy w sądzie pracy. Myszkowski Sąd Rejonowy ich sprawy miał rozpatrzeć dopiero późną jesienią. Do czasu wydania rozstrzygnięcia pracownicy - wśród nich także jedyni żywiciele rodzin - nie mogą pobierać zasiłku dla bezrobotnych czy nawiązać nowego stosunku pracy. Zdesperowani robotnicy zwrócili się z prośbą o interwencję do burmistrza Myszkowa.

Po wtorkowym spotkaniu z wyrzuconymi ze Światowita burmistrz Okraska poprosił prezesa sądu o jak najszybsze rozpoznawanie spraw, nawet pod nieobecność przedstawicieli pracodawcy. Zasugerował też, by 19 odrębnych pozwów połączyć w jedną sprawę. I dostał obietnicę przyspieszenia rozstrzygnięcia - powiedział prasie rzecznik prasowy myszkowskiego Urzędu Miasta.

Myszkowski "Światowit" - producent sprzętu AGD - był niegdyś jednym z największych pracodawców w regionie. W 2003 roku został sprywatyzowany i rozdzielony na kilka spółek, które utworzyły konsorcjum. Prezesem została osoba, za której rządów upadł "Łukbut Łuków" - największy producent obuwia na Lubelszczyźnie. Sprywatyzowany "Światowit" także szybko znalazł się na skraju bankructwa, nie wypłacając pensji pracownikom oraz mając zaległości wobec gazowni i elektrowni.

Sprawa 19 wyrzuconych z pracy robotników nie jest pierwszym przypadkiem łamania praw pracowniczych przez nowe szefostwo "Światowita". W sądzie znajduje się już pozew związków zawodowych o utrudnianie prowadzenia działalności związkowej na terenie konsorcjum.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

1973 - Gwinea Bissau proklamowała niepodległość.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku