Ornontowice: "Budryk" za strajkiem

[2005-10-19 20:32:36]

W kopalni węgla kamiennego "Budryk" w Ornontowicach koło Knurowa na Górnym Śląsku odbyło się referendum strajkowe. Uczestniczyło w nim prawie 60 proc. załogi i 72 proc. obecnych w pracy w dniu głosowania. Za podjęciem akcji strajkowej opowiedziało się 76 proc. uczestników referendum.

Referendum zorganizowały związki "Solidarność" i "Kadra". Pozostają one w sporze zbiorowym z pracodawcą, domagając się podjęcia w szybkim trybie rozmów o podwyżkach wynagrodzeń dla górników. Zarząd kopalni chce rozmawiać w trybie normalnym. Nie zgadza się ponadto z płacowymi żądaniami pracowników.

Górnicy domagają się podwyżki stawki wynagrodzenia dziennego o 2 złote. Ponadto pracownicy chcą zwiększenia refundacji kosztów dojazdu do i z pracy oraz przyznania dodatkowego świadczenia w postaci bonów żywieniowo-towarowych.

Jeżeli zarząd ornontowickiej kopalni odmówi podjęcia rozmów lub odrzuci żądania górników, sztab protestacyjno-strajkowy rozpocznie protest. Forma i skala ewentualnego strajku ma zostać uzgodniona z załogą w najbliższych dniach.

Górnicy z "Budryka" protestowali w ubiegłym roku dwukrotnie. Wówczas udało im się wywalczyć jednorazowe dodatki w postaci premii i bonów towarowych.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.

2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku