Kraków: Antywojenny protest Kobiet w Czerni
[2005-11-06 10:50:56]
![]() Ubrane na czarno protestujące rozdawały ulotki osobom mijającym milczącą grupę. Napisano w nich: "Stoimy w ciszy, ponieważ słowa nie mogą wyrazić tragedii i cierpienia, jakie niesie wojna. Stoimy w czerni, która symbolizuje żal za straconym i zniszczonym życiem. Stoimy jako świadkowie cierpienia ofiar przemocy na świecie. Stoimy jednocząc się z tymi, którzy zabiegają o sprawiedliwość i pokój na świecie. Stoimy przekonani, że każdy z nas może coś zmienić". Międzynarodowy ruch "Kobiet w Czerni" jest pozapartyjną akcją zbiorowego protestu przeciwko wojnie, zbrojeniom i innym formom przemocy. Główną formą działalności ruchu jest organizowanie ulicznych, milczących protestów, które mają przypominać przechodniom o okrucieństwach i niesprawiedliwości toczących się wojen. Ruch wywodzi się z Bliskiego Wschodu, gdzie w 1988 roku tę właśnie formę protestu obrały wspólnie izraelskie i palestyńskie kobiety, manifestując w ten sposób swój sprzeciw wobec okupacji Palestyny. Równolegle do akcji krakowskiej swój sprzeciw wobec wojny wyrażały także "Kobiety w Czerni" w Poznaniu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
14 czerwca:
1848 - Przy użyciu 40 policjantów i połowy batalionu wojska zamknięto lokal "Trybuny Ludów". Był to dziennik, głoszący idee Wiosny Ludów. Jego redaktorem naczelnym przez pewien czas był Adam Mickiewicz.
1872 - W Kanadzie zalegalizowano związki zawodowe.
1906 - Pogrom Żydów w Białymstoku. Wojsko i policja carska zamordowały ok. 100 osób.
1925 - Na V Zjeździe Związków Robotniczych Spółdzielni Spożywców wysunięto postulat rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej dla robotników.
1928 - W Rosario w Argentynie urodził się południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.
1936 - Zakończył się blisko dwumiesięczny strajk okupacyjny w fabryce "Metalurgia" w Częstochowie.
1943 - W Warszawie grupa bojowa Milicji Ludowej RPPS wykonała akcję spalenia wojskowych magazynów materiałów pędnych w Forcie Wawrzyszewskim.
1944 - Polscy i radzieccy partyzanci odnieśli zwycięstwo nad wojskiem niemieckim w bitwie na Porytowym Wzgórzu na Równinie Biłgorajskiej, największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich.
1958 - W Świerku uruchomiono pierwszy polski reaktor atomowy "Ewa".
1982 - Liban: Kilkaset izraelskich dział i czołgów oraz okrętów wojennych i samolotów rozpoczęło niszczący ostrzał Bejrutu. Odcięto dostawy wody, prądu i żywności dla miasta.
2018 - Delcy Rodríguez z lewicowego ruchu MSV została wiceprezydentką Wenezueli.
?