Stanowisko by³ych cz³onków Rady Spo³ecznej

[2005-12-18 16:54:40]

Po rozwi±zaniu przez premiera Rady Spo³ecznej przy Prezesie Rady Ministrów jej byli cz³onkowie wydali o¶wiadczenie w tej sprawie. Zaznaczaj± oni, ¿e nie otrzymali ¿adnego uzasadnienia decyzji o likwidacji instytucji, a premier nie zareagowa³ na pro¶by o spotkanie i merytoryczn± dyskusjê. Przedstawiciele Rady chcieli mu miêdzy innymi przedstawiæ dotychczasowy dorobek Rady i jej plany na przysz³o¶æ.

Mimo to cz³onkowie Rady zadeklarowali wolê dalszego dzia³ania w Komitecie Nauk o Pracy i Polityce Spo³ecznej oraz w Polskim Towarzystwie Polityki Spo³ecznej. Podtrzymali oni wszystkie dotychczas deklarowane stanowiska, zarazem podkre¶laj±c wagê prac europejskich ekonomistów zrzeszonych w Grupie Euromemorandum oraz przedstawicieli ¶rodowisk pozarz±dowych z ca³ej Europy zrzeszonych w Europejskiej Sieci Przeciw Ubóstwu i Platformie Spo³ecznej.

W swoim o¶wiadczeniu byli cz³onkowie Rady zadeklarowali, ¿e g³ównym przedmiotem ich prac bêd± trzy obszary – praca, edukacja i miêdzynarodowe standardy socjalne. Jak pisz±: Wielkimi wyzwaniami w pierwszym z nich s± masowe bezrobocie i ³amanie praw pracowniczych. Z drugiej strony: System szkolny, zreformowany pod koniec lat 1990., wymaga ewaluacji, szczególnie w zakresie funkcjonowania gimnazjów i kosztów spo³ecznych likwidacji ma³ych szkó³, a postulaty upowszechniania wychowania przedszkolnego nie zostan± zrealizowane bez realistycznego planu i wygospodarowania odpowiednich ¶rodków.

Wreszcie, po trzecie, autorzy deklaracji uwa¿aj±, ¿e po podpisaniu Zrewidowanej Europejskiej Karty Spo³ecznej nale¿y szybko doprowadziæ do jej pe³nej ratyfikacji, ze szczególnym uwzglêdnieniem tych artyku³ów, których nie zdo³ali¶my ratyfikowaæ z poprzedniej wersji tego dokumentu, czyli prawa do sprawiedliwego wynagrodzenia i prawa do pomocy spo³ecznej i medycznej. Istotna jest tak¿e ratyfikacja dodatkowego protoko³u do Karty z 1995 r. przewiduj±cego mo¿liwo¶æ skarg zbiorowych.

Biuletyny Rady Spo³ecznej oraz zestawienie jej stanowisk s± nadal dostêpne na stronach KPRM: www.kprm.gov.pl/3585_14902.htm.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAÆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek
"PPS dlaczego siê nie uda³o" - kupiê!!!
Lca

Wiêcej og³oszeñ...


26 wrze¶nia:

1919 - Ukraina: Anarchi¶ci z Machnowskiej Armii Powstañczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decyduj±c± klêskê bia³ym wojskom Denikina.

1932 - Decyzj± polskiego MSW rozwi±zano Ukraiñsk± W³o¶ciañsko-Robotnicz± Socjalistyczn± Jedno¶æ (tzw. Sel-Rob).

1937 - W Warszawie odby³ siê zorganizowany przez Centralny Wydzia³ M³odzie¿y PPS ogólnopolski zlot m³odzie¿y socjalistycznej; wziê³o w nim udzia³ 15 tysiêcy m³odych socjalistów.

1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem dzia³alno¶ci antypañstwowej.

1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleñsku rozbi³ siê samolot z pierwszym sk³adem Grupy Inicjatywnej PPR, która mia³a zostaæ przerzucona do Polski. W katastrofie zgin±³ Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czes³aw Skoniecki i Roman ¦liwa.

1944 - W pierwszym powojennym rz±dzie Francji komuni¶ci objêli resorty zdrowia i lotnictwa.

1946 - Urodzi³a siê Andrea Dworkin, amerykañska feministka radykalna, socjolo¿ka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.

1959 - Zmar³ postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.

1968 - RFN: Powsta³a Niemiecka Partia Komunistyczna.

1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zosta³o zabitych, a ponad 200 odnios³o rany.

2000 - "Bitwa o Pragê" - kilkana¶cie tysiêcy osób demonstrowa³o przeciwko obradom Banku ¦wiatowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny pocz±tek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie ¶rodkowej i wschodniej.

2001 - Uruchomiona zosta³a polska Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa.

2016 - W Hawanie podpisano porozumienie koñcz±ce wojnê domow± w Kolumbii.

2017 - João Lourenço (MPLA-PT) zosta³ prezydentem Angoli.


?
Lewica.pl na Facebooku