Warszawa: Górnicy czekają na decyzję

[2005-12-23 20:42:52]

Górnicy z kopalni "Budryk" na Śląsku czekają na decyzję ministra gospodarki Piotra Woźniaka o przywróceniu do pracy wyrzuconych w listopadzie kolegów.

Związkowcy liczą, że prezes kopalni Piotr Czajkowski przypłaci stanowiskiem łamanie praw pracowniczych potwierdzone przez kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy. Interwencję obiecał górnikom wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak.

Głowy prezesa wam dziś na tacy nie przyniosę, ale zobaczymy co będzie dalej ­ miał mówić Wilczak, według relacji naszego informatora ­ podczas środowego spotkania Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Cały zespół, czyli m.in. przedstawiciele spółek węglowych i związków zawodowych ­ jak się dowiedzieliśmy ­ poparł żądanie natychmiastowego przywrócenia do pracy 5 górników, w tym szefa zakładowego WZZ "Sierpień`80" Krzysztofa Łabądzia. Związkowcy zostali wyrzuceni z pracy dyscyplinarnie za zorganizowanie strajku, uznanego przez zarząd kopalni za nielegalny. Według inspektorów PIP było to ze strony szefostwa "Budryka" pogwałcenie prawa pracy.

Związkowcy wielokrotnie apelowali do ministra, jako organu nadzorczego nad "Budrykiem", o osobiste zainteresowanie trwającym tam konfliktem pracowniczym.

24 listopada zarząd kopalni zwolnił dyscyplinarnie z pracy ośmiu związkowców z "Sierpnia`80" pod zarzutem udziału w nielegalnym strajku, mimo że sąd niczego takiego nie orzekł.

Wśród zwolnionych z pracy znalazł się przewodniczący zakładowej organizacji związkowej WZZ podlegający szczególnej ochronie prawnej. Kilku górników zarząd zmusił do podpisania "lojalek", w których przyznawali się że bali udział w nielegalnym proteście i obiecywali poprawę. W zamian za podpisanie "lojalek", zarząd cofnął im decyzję o zwolnieniu i na 3 miesiące przysunął do pracy na powierzchni. Przeprowadzona pod koniec listopada kontrola Państwowej Inspekcji Pracy potwierdziła łamanie praw pracowniczych przez zarząd "Budryka". Inspektorzy wnioskowali o postawienie dwóch członków zarządu przed sądem.

W tym tygodniu przed sądem pracy rozpoczęły się już pierwsze rozprawy zwolnionych związkowców, którzy odwołali się od decyzji zarządu. Sąd pracy orzeknie, czy dyscyplinarne zwolnienie ich było uzasadnione, czyli ­ czy można wyrzucić z pracy za udział w strajku.

Na środowym spotkaniu padła obietnica, że minister zajmie się tym problemem osobiście i rozstrzygnie go do świąt. Piątek jest ostatnim dniem, kiedy górnicy ­ zgodnie z obietnicą ­ powinni dostać decyzję o przywróceniu ich do pracy.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku