Katowice: Związkowcy nękają posłów

[2006-01-11 15:30:19]

Działacze Związku Zawodowego "Sierpień`80" zorganizowali dziś w Katowicach pierwszą z serii pikiet, jakie przez tydzień mają się odbywać pod biurami poselskimi Prawa i Sprawiedliwości. Pikiety to protest przeciwko łamaniu praw pracowniczych i coraz liczniejszym przypadkom wyrzucania z pracy przewodniczących zakładowych organizacji związkowych.

Zdaniem "Sierpnia`80", pracodawcy rozwiązują konflikty z pracownikami zwalniając niewygodnych związkowców. Wobec takich zjawisk żaden parlamentarzysta, a w szczególności reprezentujący partię rządzącą, nie może pozostać obojętny, napisał przewodniczący WZZ Bogusław Ziętek w petycji, którą związkowcy wręczają parlamentarzystom PiS. W sytuacji, gdy deptane są prawa pracownicze i wolności związkowe, a instytucje państwa pozostają bezradne i bezsilne, bezpośrednia interwencja jest obowiązkiem każdego parlamentarzysty, który chce pozostać wierny złożonemu ślubowaniu, apelują działacze "Sierpnia`80".

Dzisiejsza pikieta odbyła się pod biurem posłów Jędrzeja Jędrycha i Krzysztofa Mikuły. Jutro górnicy będą protestować w Rybniku pod biurem Bolesława Piechy, w piątek pod biurem posłanki Marii Nowak w Chorzowiea w poniedziałek pod biurem ministra infrastruktury Jerzego Polaczka w Piekarach Śląskic.

Działacze WZZ zarzucają rządowi brak reakcji na przypadki szykanowania przez pracodawców związków zawodowych i łamania praw pracowniczych. Organizowane przez WZZ "Sierpień`80" akcje protestacyjne będą trwały tak długo, aż przywrócone zostanie przestrzeganie prawa pracy, a bezprawnie zwolnieni za działalność związkową zostaną przywróceni do pracy, napisał Ziętek w wydanym dziś komunikacie.

W petycji wymienia się wyrzuconego szefa WZZ w kopalni Budryk w Ornontowicach na Śląsku, Krzysztofa Łabędzia oraz szefów innych związków zawodowych, m.in. o Dariusza Skrzypczaka, szefa NSZZ Solidarność w poznańskiej Goplanie i Włodzimierza Gołaszewskiego, przewodniczącego Solidarności 80 w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz Sławomira Zagrajka, wyrzuconego z pracy szefa Solidarności w Frito Lay w Grodzisku Maz. "Sierpień`80" ocenia te przypadki jako szykany za działalność związkową.

Szef resortu gospodarki, który jest organem nadzorczym nad tą państwową kopalnią spotkał się ze związkowcami z "Sierpnia`80" 21 grudnia ub.r. podczas posiedzenie Komisji Trójstronnej ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Minister miał wtedy obiecać górnikom osobiste zainteresowanie konfliktem w Budryku. Zapowiadał, że wyrzuceni górnicy wrócą do pracy przed świętami. Do dziś tej obietnicy nie spełnił.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 listopada:

1906 - W Wiedniu rozpoczął swe obrady IX Zjazd PPS. Z partii usunięto członków Wydziału Bojowego, reprezentujących prawe skrzydło partii.

1917 - Urodziła się Indira Gandhi, premier Indii.

1925 - Urodził się Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, ekonomista i działacz społeczny o poglądach socjalistycznych, profesor nauk humanistycznych i ekonomicznych.

1942 - Hitlerowcy zamordowali Brunona Schulza, polskego prozaika żydowskiego pochodzenia, grafik, malarza, rysownika i krytyka literackiego.

1942 - Rozpoczął się kontratak wojsk radzieckich pod Stalingradem (operacja „Uran”).

1958 - Algierski Front Wyzwolenia Narodowego proklamował Republikę Algierii.

1972 - SPD wygrała wybory parlamentarne w Niemczech, zdobywając 46% głosów.

1987 - Ewa Łętowska została pierwszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

1995 - W II turze wyborów prezydenckich wygrał Aleksander Kwaśniewski, pokonując Lecha Wałęsę.

2002 - U wybrzeży hiszpańskiej Galicji zatonął tankowiec MT Prestige z ładunkiem 70 tys. ton ropy naftowej, która wydostała się ze zbiorników i zniszczyła unikatowe wybrzeża oraz tradycyjne łowiska galicyjskich rybaków.

2005 - W Katowicach nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika wojewody Ziętka. Powstał on dzięki Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Generała Jerzego Ziętka w Katowicach.


?
Lewica.pl na Facebooku