GIP: Prawo pracy jest nagminnie łamane

[2006-01-24 17:55:59]

W Sejmie przedstawiono Raport Głównego Inspektora Pracy, Anny Hintz za rok 2004. Z treści dokumentu wynika, że łamanie praw pracowniczych jest zjawiskiem powszechnym.

Inspektorzy ujawnili 84.600 wykroczeń przeciwko prawom pracowniczym, z czego co piąte dotyczyło nie wypłacania wynagrodzeń i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Do sądów grodzkich skierowano 2.799 wniosków o ukaranie. Sądy orzekły w 2.451 sprawach, z czego w 2.240 przypadkach została orzeczona kara grzywny, zaś w 28 przypadkach kara nagany. Średnia grzywna wyniosła 893 złote.

W raporcie sporo miejsca poświęcono problemowi nierzetelnego informowania przez pracodawców o wypadkach przy pracy, nadużyciach wobec pracowników etc. W zaleceniach końcowych Główny Inspektor zwraca uwagę na konieczność zmian legislacyjnych polegających m.in. na zaostrzeniu sankcji wobec pracodawców w sposób rażący naruszających prawa pracownicze (przede wszystkim poprzez podniesienie wysokości kar finansowych) oraz nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzjom w sprawie wypłacania wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy.

Raport wpłynął do Sejmu RP 1 sierpnia zeszłego roku, rozpatrywany jest dzisiaj. Komisja sejmowa wniosła o przyjęcie dokumentu.

Ludwik Olczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 października:

1807 - W Londynie urodziła się Harriet Taylor, filozofka i feministka tzw. "pierwszej fali". Była współpracowniczką, a od 1851 żoną filozofa J.S. Milla, który gł. pod jej wpływem zaczął popierać postulaty feminizmu.

1919 - Zamach na jednego z liderów lewicowego USPD Hugona Hassego.

1976 - Oddano do użytku trasę Warszawa-Katowice (tzw. „gierkówkę”).

1982 - Olof Palme został po raz drugi premierem Szwecji.

1990 - 17 Palestyńczyków zginęło, a ponad 100 zostało rannych w starciach z izraelską policją na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

1992 - W Unkel zmarł Willy Brandt (właśc. Karl Herbert Frahm), polityk SPD, kanclerz RFN.

1999 - Londyński sąd magistracki orzekł, iż można wydać Pinocheta hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2012 - Alberto Vaquina (FRELIMO) został premierem Mozambiku.


?
Lewica.pl na Facebooku