Janusz Kochanowski Rzecznikiem Praw Obywatelskich

[2006-01-27 17:04:47]

Sejm wybrał Janusza Kochanowskiego na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydaturę poparło 239 posłów, 194 było jej przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu.

Kandydatura Kochanowskiego została zgłoszona przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy posłowie tej partii poparli go w głosowaniu. Podobnie uczynili posłowie Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony RP oraz czterech posłów niezrzeszonych. Przeciwko kandydaturze Kochanowskiego zagłosowali posłowie Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz reprezentujący Mniejszość Niemiecką.

Wybór Kochanowskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich musi zatwierdzić jeszcze Senat. Jednak w wyższej izbie polskiego Parlamentu zdecydowaną przewagę posiadają partie, które popierały tę kandydaturę.

Debata w sprawie wyboru nowego Rzecznika była bardzo burzliwa. Posłanka SLD Katarzyna Maria Piekarska wprost stwiedziła, że Janusz Kochanowski nie będzie dobrym Rzecznikiem, bowiem jest zależny od partii Prawa i Sprawiedliwości, z której list kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zdaniem Piekarskiej kandydatura Kochanowskiego była przejawem "politycznego kupczenia" oraz "zawłaszczania państwa i jego instytucji".

Kochanowskiego skrytykowali także inni posłowie SLD. Ryszard Kalisz przypomniał, że wszyscy dotychczasowi Rzecznicy mieli tytuł profesora nauk prawnych, natomiast Kochanowski jest tylko doktorem.

Kandydatura Kochanowskiego nie spodobała się także Platformie Obywatelskiej. Poseł Sławomir Piechota przytoczył teksty ze strony internetowej kandydata na Rzecznika. Można tam między innymi przeczytać, że "polskie społeczeństwo jest zdemoralizowane i skryminalizowane".

Prawo i Sprawiedliwość oraz Janusz Kochanowski nie odnieśli się do zarzutów stawianych z sejmowej trybuny.
Komentując wybór Janusza Kochanowskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich, pozwolę sobie, może dość przewrotnie, powołać się na dzisiejsze słowa posła Jana Marii Rokity. Niedoszły "premier z Krakowa", wyjaśniając motywy, z powodu których PO nie poparła Kochanowskiego, powiedział, że nowy Rzecznik chce skupić się w swojej pracy nie na obronie praw i wolności obywatelskich, ale na egzekwowaniu obywatelskich obowiązków. Obawiam się, że Rokita tym razem miał rację. Niewykluczone, że Kochanowski jako Rzecznik Praw Obywatelskich podejmie wiele działań, które będą stały w rażącej sprzeczności z ideą instytucji ombudsmana, co skutkować będzie skompromitowaniem tego, moim zdaniem potrzebnego i służącego obywatelom, urzędu. I choć nie jestem zwolennikiem spiskowych teorii, być może właśnie w tym celu, przejawiający wyraźnie antydemokratyczne ciągoty, posłowie prawicy poparli tę kandydaturę.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku