Katowice: Deklaracja Śląskiej Lewicy

[2006-02-09 18:53:09]

Przedstawiciele siedemnastu partii politycznych, organizacji społecznych i stowarzyszeń lewicowych oraz związków zawodowych podpisali w Katowicach "Deklarację Śląskiej Lewicy".

Główną intencją sygnatariuszy deklaracji jest chęć powołania do najbliższych wyborów samorządowych koalicji wyborczej, która będzie w stanie przeciwstawić się prawicowemu radykalizmowi i budowaniu IV Rzeczpospolitej braci Kaczyńskich. Lewicowa koalicja chce przede wszystkim bronić pozytywnych osiągnięć 15-letniej demokracji polskiej i sprostać oczekiwaniom społeczeństwa domagającego się pracy, przestrzegania sprawiedliwości społecznej i prawa, tworzenia szans dla młodego pokolenia i poprawy życia seniorów, równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz tolerancji światopoglądowej, umiejętnego wykorzystania szans wynikających z naszej obecności w Unii Europejskiej.

Dokonaliśmy głębokiej, krytycznej samooceny oraz wyciągnęliśmy wnioski płynące z ostatnich wyborów parlamentarnych. Lewica podzielona to lewica słaba politycznie. Wyrażamy przekonanie, że wspólne listy wyborcze będą rozwiązaniem najlepszym i dającym największe szanse na osiągnięcie sukcesu wyborczego – deklarują sygnatariusze deklaracji.

- Wszyscy więc na lewicy widzimy już, że rozbicie szkodzi. Mam nadzieję, że w związku z tym wyciągniemy wnioski – powiedział przewodniczący Śląskiej Rady Wojewódzkiej SLD Zbyszek Zaborowski. Współpraca ma opierać się na partnerstwie wszystkich organizacji.

Kazimierz Zych, przewodniczący śląskiego Zarządu Wojewódzkiego RACJI Polskiej Lewicy zastrzegł, że podpisany dzisiaj dokument to tylko deklaracja o współpracy. – Deklaracja jest wypadkową wielu różnych poglądów współpracujących organizacji, które nie chcą dalszego rozbicia lewicy. Stanowi jednak dopiero pierwszy krok do porozumienia wyborczego. Nasza obecność w porozumieniu zależy przede wszystkim od kwestii programowych, głównie w sferze światopoglądowej – powiedział. Dodał, że podpisanie przez RACJĘ PL deklaracji nie oznacza wejścia w porozumienie wyborcze.

Myślimy, że to dobre rozwiązanie, by przeciwstawić się zagrożeniu dla funkcjonowania naszego państwa przez politykę, jaką kreuje rządząca partia – stwierdził dla PAP Eugeniusz Fijałkowski, lider śląskiej SdPl. W kwestii obecności w porozumieniu Partii Demokratycznej Zaborowski zadeklarował: Myślę, że można mówić o wspólnej obronie wartości demokratycznych, wolności przekonań, ich manifestowaniu, obronie zagrożonej w Polsce demokracji. Ale nie o wspólnocie poglądów na program gospodarczy i społeczny.

Niebawem rozpoczną prace dwa zespoły. Pierwszy ma opracować program zjednoczonej lewicy dla województwa śląskiego. Drugi będzie ustalał warunki współpracy, w tym kwestie list wyborczych. Każda z organizacji będzie w nich miała swoich przedstawicieli.

"Deklarację Śląskiej Lewicy" podpisały następujące organizacje: Demokratyczna Partia Lewicy, Demokratyczna Unia Kobiet, Federacja Młodych Socjaldemokratów, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy Konfederacja Pracy, RACJA Polskiej Lewicy, Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka, Socjaldemokracja Polska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Stowarzyszenie "Lewica Razem 2005", Stowarzyszenie "Pokolenia", Towarzystwo Kultury Świeckiej im. Tadeusza Kotarbińskiego, Unia Lewicy III RP, Unia Pracy, Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, Forum Związków Zawodowych, Związek Żołnierzy LWP.

Dokumentu nie podpisała Polska Partia Socjalistyczna. Jej śląskie struktury wstrzymały się z poparciem "Deklaracji", zarzucając Radzie Wojewódzkiej SLD, że nie zdeklarowała się jednoznacznie w sprawie ewentualnego udziału i roli Partii Demokratycznej w przyszłej koalicji wyborczej. - Uważamy, że w przypadku wstąpienia do powyższej koalicji ugrupowań preferujących liberalizm ekonomiczny nie można mówić o bloku lewicowym - napisali w swoim stanowisku członkowie Śląskiej Rady Wojewódzkiej PPS. Socjaliści zaznaczyli jednocześnie, że nie przekreślają możliwości dalszej współpracy i deklarują chęć pozostania w roli obserwatora grupy programowej stworzonej z sygnatariuszy deklaracji porozumienia.

Daniel Ptaszek
Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku