Warszawa: Konferencja KPH Mowa Nienawiści

[2006-02-13 18:58:57]

Dzięki staraniom Kampanii Przeciw Homofobii i pomocy Fundacji im. Róży Luksemburg w minioną sobotę odbyła się w Warszawie konferencja pod hasłem "Mowa nienawiści. Polskie fobie i uprzedzenia". Zgromadziła wielu gości i stała się szansą na pogłębioną dyskusję o specyfice języka i działań wynikających z nienawiści, głównie wobec mniejszości.

Całodzienną konferencję podzielono na trzy części. W każdej z nich główny temat podejmowano z nieco innego punktu widzenia. Zaproszeni prelegenci prezentowali różne aspekty traktowania mniejszości w Polsce.

Część pierwsza, prowadzona przez dr Joannę Gwiazdecką z fundacji, obejmowała wystąpienia ekspertów. O wpływach klerykalizmu i Radia Maryja mówił prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Sergiusz Kowalski prezentował raport "O mowie nienawiści w polskiej prasie prawicowej". Psycholożka Marta Abramowicz przedstawiła kwestię zbrodni z nienawiści, a prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adam Bodnar analizował możliwości ochrony prawnej dla mniejszości.

W części drugiej występowali przedstawiciele instytucji państwowych: dr Monika Płatek reprezentująca Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Jolanta Majchrowska z Komendy Głównej Policji. Mimo zaproszenia nie była obecna Joanna Kluzik-Rostkowska z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Panel prowadził Robert Biedroń z KPH.

W ostatniej, trzeciej części, prowadzonej przez Monikę Nowak z KPH, swoimi doświadczeniami w dziedzinie zwalczania mowy nienawiści dzielili się przedstawiciele organizacji pozarządowych. Hanna Lipowska-Teutsch, psycholożka z krakowskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, omówiła podejmowane interwencje środowiskowe w zakresie ochrony mniejszości, Janusz Kostecki ze stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita mówił o działaniach prokuratur, a Jacek Purski zaprezentował osiągnięcia Stowarzyszenia Nigdy Więcej.

Każdy z paneli dopełniany był żywymi dyskusjami.

Oprócz prelegentów zaproszenie ze strony Kampanii Przeciw Homofobii przyjęło też wiele innych osób. Obecne były środowiska mniejszości seksualnych, narodowościowych, organizacji kobiecych. Pojawili się też przedstawiciele mediów, m.in. "Trybuny", "Faktów i Mitów" i partii politycznych: RACJI Polskiej Lewicy i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Konferencja, która zgromadziła blisko sto osób, stała się szansą na wymianę poglądów i doświadczeń w zakresie walki z mową nienawiści ze strony radykalnych organizacji prawicowych, kościoła, mediów, a także instytucji państwowych, które – zdaniem uczestników dyskusji - często nie zachowują standardów w zakresie neutralności światopoglądowej i prawa.

Daniel Ptaszek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku