Kielce: Wojewoda przestraszył się delegacji

[2006-02-16 20:00:30]

W kieleckim proteście, który odbył się przed wejściem do Urzędu Wojewódzkiego, uczestniczyła przewodnicząca ATTAC Polska, Ewa Ziółkowska i wiceprzewodniczący stowarzyszenia, Piotr Kawiorski. W pikiecie uczestniczyli członkowie ATTAC Polska z Kielc, związkowcy z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" oraz przedstawiciele Polskiej Partii Pracy.

Mariusz Olszewski, wiceprzewodniczący PPP, mówił o łamaniu praw pracowniczych, co w ostatnim czasie przybiera coraz bardziej na sile. Potem trzyosobowa delegacja miała się udać do wojewody świętokrzyskiego, Grzegorza Banasia. Zanim delegacji udało się wejść do budynku Urzędu Wojewódzkiego, urzędniczka reprezentująca wojewodę stanowczo oświadczyła, że w delegacji mogą uczestniczyć tylko dwie osoby. Kolejną przeszkodą było to, że okazało się, iż do Urzędu Wojewódzkiego nie można wejść z flagą.

Celem pikiet było zwrócenie uwagi władz państwowych na powszechne łamanie praw pracowniczych i naruszanie swobód związkowych. Podobnie jak w innych miastach, uczestnicy protestu przypominali, że to na państwie spoczywa obowiązek
przeciwdziałania łamaniu praw pracowniczych.
Sposób potraktowania kieleckiej delegacji nie świadczy o dobrej woli ze strony państwa. Prawo i Sprawiedliwość prezentowało się w kampanii wyborczej jako to ugrupowanie, które stanie na straży m.in. praw pracowniczych. W kampanii PiS i Lech Kaczyński zyskali poparcie NSZZ "Solidarność", której działacze, mimo to, nadal są wyrzucani z pracy i prześladowani za działalność związkową. Rząd Kazimierza Marcinkiewicza deklaruje poza tym, że będzie dążył do przyspieszenia prac nad zmianami w Kodeksie Pracy i opowiada się za wprowadzeniem tych zmian, nad którymi pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Grupa tzw. niezależnych ekspertów zakłada m.in. ograniczenie ochrony związkowej i wprowadzenie prawa do lokautu – najdrastyczniejszej broni kapitalistów przeciwko pracownikom, znanej z XIX wieku. Potraktowanie delegacji kieleckiej dowodzi lekceważenia nie tylko protestujących, ale przede wszystkim tych, w imieniu których KPiORP zorganizował dzisiejsze protesty. Obecna władza, mimo stosowanej przez nią retoryki, za nic ma interesy świata pracy. Wystarczy mieć nadzieję, że świat Pracy wyciągnie z tego konsekwencje podczas najbliższych wyborów.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku