Pogłębia się technologiczne zacofanie Polski

[2006-03-15 02:55:54]

"Rzeczpospolita" podaje, że w ubiegłym roku tylko 40 polskich firm starało się na rynku europejskim o ochronę wymyślonej przez siebie technologii. Jest to jeden z najgorszych wyników w Europie, a co gorsza utrzymuje się tendencja spadkowa w tej dziedzinie.

Spada również liczba wniosków o patent zgłaszanych przez rodzime firmy do polskiego Urzędu Patentowego. W ubiegłym roku było ich 2024, co oznacza spadek o 350 w porównaniu do 2004 r. W większości krajów UE takich zgłoszeń jest wiele tysięcy.

W światowych statystykach rośnie nasz dystans wobec większości krajów UE i to nie tylko względem najbardziej rozwiniętych gospodarek skandynawskich, ale też wobec Węgier i Czech. Według danych Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w ubiegłym roku tylko 71 polskich rozwiązań technicznych ubiegało się o ochronę w ramach międzynarodowego układu o współpracy patentowej. Dla porównania w tym samym czasie było 129 rozwiązań węgierskich, 898 hiszpańskich i ponad 1,5 tys. fińskich.

Tak nikła ilość polskich wynalazków to skutek spadających od lat wydatków na badania i rozwój, i to zarówno z budżetu państwa, jak i przedsiębiorstw. W latach 1998-2003 Polska i Słowacja były jedynymi krajami w UE, które zanotowały spadek nakładów w tej dziedzinie.

Zgodnie z ostatnim raportem "Networked Readiness Index 2004-2005", który ocenia stopień rozwoju 104 państw świata, Polska spadła już na 72 miejsce. Wyprzedza ją między innymi Rosja, Rumunia i Wietnam.
Mimo znacznego wzrostu gospodarczego, w Polsce następuje technologiczny regres. Wbrew częstym deklaracjom polityków Polska nie wprowadza nowych rozwiązań technicznych, a kolejne przywileje dla przedsiębiorców nie tylko nie przyczyniają się do poprawy sytuacji na rynku pracy, ale też nie prowadzą do modernizacji kraju. Okazało się, że liberalizacja polskiej gospodarki nie wspomogła rozwoju nauki i techniki, a osłabienie istotnej roli państwa i rezygnacja z jakiegokolwiek centralnego planowania wiązały się z cywilizacyjnym regresem. Być może czas wreszcie, aby pojawił się całościowy projekt wspomaganej przez państwo implantacji nowych technologii.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 listopada:

1911 - W Dravil zmarł Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1942 - W Bihaciu w Bośni z inicjatywy komunistów powstała Antyfaszystowska Rada Wyzwolenia Narodowego Jugosławii (AVNOJ).

1968 - Na wniosek Polski, Konwencja ONZ wykluczyła przedawnienie zbrodni wojennych.

1968 - W Berlinie zmarł Arnold Zweig, niemiecki pisarz pochodzenia żydowskiego, socjalista, pacyfista.

1989 - Założono Bułgarską Partię Socjaldemokratyczną.

2006 - Rafael Correa zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Ekwadorze.

2015 - António Costa (Partia Socjalistyczna) został premierem Portugalii.


?
Lewica.pl na Facebooku