Śląsk przeciwko wojnie

[2006-03-20 18:07:49]

Prawie 700 osób wzięło udział w antywojennej imprezie "Śląsk przeciwko wojnie", która odbyła się w piątek 17 marca w hali KWK Szczygłowice w Knurowie.

Organizatorzy: WZZ "Sierpień`80", Polska Partia Pracy oraz redakcja "Nowego Robotnika" postawili sobie za cel wyjście z ideami antywojennymi poza tradycyjny krąg odbiorców protestów przeciwko okupacji Iraku. Stąd tez połączenie śląskiej tradycyjnej karczmy piwnej z hasłami antywojennymi. Warto zresztą zwrócić uwagę, że na Śląsku ruch związkowy rodził się właśnie w karczmach, więc – jak podkreślali organizatorzy – karczma antywojenna nie była eksperymentem, lecz powrotem do korzeni ruchu robotniczego w tym regionie.

Wśród uczestników spotkania dominowali związkowcy z kopalń, ale byli także działacze z Fiata, czy radomskiego przedsiębiorstwa Altadis.

W programie imprezy były wystąpienia antywojenne, koncert piosenek polskiego ruchu robotniczego w wykonaniu Macieja Roszaka, wystawa plakatów antywojennych oraz zdjęć z Iraku, a informacje o kosztach polskiego udziału w okupacji Iraku znalazły się nawet w śpiewniku biesiadnym. Przesłanie dla uczestników imprezy skierował Hassan Jumaa Awwad, przewodniczący Irackiej Federacji Związków Zawodowych Przemysłu Naftowego z Basry.

Konrad Markowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku