Warszawa: Spotkanie KPiORP

[2006-03-27 02:26:37]

Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników nie weźmie udziału w warszawskim pochodzie z okazji 1 Maja – zdecydowali działacze KPiORP podczas sobotniego spotkania. Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" i Polskiej Partii Pracy, Bogusław Ziętek zaprosił Komitet na obchody Święta Pracy organizowane na Śląsku przez redakcję "Nowego Robotnika", "Sierpień`80" i PPP.

Działacze KPiORP omówili przygotowania do zaplanowanej na 3 kwietnia manifestacji w obronie Dariusza Skrzypczaka, wyrzuconego dyscyplinarnie z pracy przewodniczącego komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w poznańskiej Goplanie. Komitet organizuje w całym kraju wyjazdy na poznańską demonstrację. Informacja o autobusach oraz kontakty do osób koordynujących wyjazdy można znaleźć na stronie KPiORP: www.pracownicy.org.pl. Skrzypczak został niedawno wybrany przez załogę wiceprzewodniczącym połączonej struktury "Solidarności" poznańskiej Goplany i bydgoskiej Jutrzenki, które od ubiegłego roku mają tego samego właściciela. Związkowcy z obu zakładów zdecydowali się poprzeć Skrzypczka, mimo że formalnie nie jest on pracownikiem Goplany. 3 kwietnia odbędzie się również rozprawa Skrzypczaka w sądzie pracy.

4 kwietnia br. Komitet organizuje na Uniwersytecie Warszawskim spotkanie ze studentami o sytuacji młodzieży na rynku pracy. Podczas spotkania ma się odbyć dyskusja o trwających we Francji protestach studentów przeciwko zmianom w prawie pracy. KPiORP zdecydował o przesłaniu wyrazów poparcia i solidarności z walką francuskich studentów.

Na sobotnim spotkaniu podsumowano akcje, w których uczestniczy Komitet. Działacze KPiORP będą wspierać walkę lokatorów warszawskiej kamienicy na ul. Konduktorskiej, której właściciel od kilku miesięcy próbuje wyrzucić ich z budynku. W najbliższym czasie planowane są kolejne pikiety i protesty przeciwko kamienicznikowi. KPiORP będzie też wspierał akcje w obronie praw pracowniczych i swobód związkowych w warszawskim Centrum Attis. Należący do KPiORP Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia w tej placówce walczy o podwyżki w ramach tzw. ustawy 203 i zarzuca dyrekcji szykanowanie za działalność związkową. Komitet będzie również kontynuował akcje przeciwko prywatyzacji zakładu Prema S.A. w Kielcach. Za kilka tygodni ma się odbyć kolejny protest w tej sprawie.

Komitet zdecydował, że w ramach prowadzonych przez KPiORP bezpłatnych szkoleń z prawa pracy, zostaną zorganizowane specjalne szkolenia poświęcone sytuacji pracowników zatrudnionych na niepewnych warunkach (bez umowy o pracę i niepodlegających przepisom Kodeksu Pracy) oraz praw pracowniczych kobiet. Terminy szkoleń zostaną podane na stronie KPiORP.

Wkrótce Komitet uruchomi kolejne biura interwencyjne, m.in. w Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Białymstoku i Poznaniu. Dotychczas biura KPiORP powstały w Warszawie, Katowicach, Kielcach, Bydgoszczy, Wrocławiu, Wałbrzychu, Lublinie i Kołobrzegu. Do biur interwencyjnych Komitetu mogą się zgłaszać pracownicy, których prawa zostały naruszone przez pracodawcę. Na miejscu dostaną pomoc prawną i wsparcie doświadczonych związkowców.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku