Mazowsze: Porozumienie wyborcze centrolewicy podpisane

[2006-04-09 13:29:18]

21 organizacji centrolewicowych, obywatelskich i związkowych podpisało list intencyjny o wspólnym starcie w jesiennych wyborach samorządowych na Mazowszu. Porozumienie ma na celu postawienie tamy politycznej dominacji prawicy oraz wystawienie wspólnych list wyborczych oraz kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wojtów.

Ustalono też minimum programowe porozumienia mazowieckiej centrolewicy. Na pierwszym miejscu wymieniono w nim ochronę praw pracowniczych i dążenie do maksymalnego zmniejszenia bezrobocia. Oprócz tego mazowiecka centrolewica chce skupić się na obronie wolności słowa, poglądów i ekspresji artystycznej, wspieraniu budowy społeczeństwa obywatelskiego, popieraniu inwestycji w infrastrukturę oraz wykorzystywaniu środków pomocowych z Unii Europejskiej.

Porozumienie sygnowały - oprócz jego inicjatorów, czyli Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych - również: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Unia Pracy, Federacja Młodych Socjaldemokratów, Ruch "NIE", Stowarzyszenie "Ordynacka", Unia Lewicy III RP, Polska Partia Socjalistyczna, Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka, Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, Forum Klubowe, Zrzeszenie Studentów Polskich, Związek Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, Krajowa Rada Weteranów Lewicy, Polski Związek Działkowców, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, Stowarzyszenie "Pokolenia", Stowarzyszenie "Starówka", Stowarzyszenie "PRO-EUROPA", Stowarzyszenie "Smolna".

Porozumienia nie podpisała - mimo udziału w negocjacjach - Socjaldemokracja Polska. Mazowieccy działacze SdPl narzekają bowiem na zasady organizacji porozumienia oraz na fakt, że do dalszych konsultacji odłożono decyzję o wyborze wspólnego kandydata na prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Zaznaczają jednak, że kwestia przystąpienia SdPl do porozumienia jest nadal otwarta.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

1995 - W Warszawie zmarła Hanna Ożogowska, polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku