Warszawa: Trwa protest niepedagogicznych pracowników szkół

[2006-04-09 13:48:07]

Wciąż trwa protest stołecznych tzw. niepedagogicznych pracowników szkół, czyli woźnych, dozorców, kucharek. Protestujący domagają się podwyżek płac.

Protestujący pracownicy licznie przyszli w czwartek na obrady Rady Miejskiej Warszawy. Skandowali: "Więcej pensji!". Wymogli tym samym przeprowadzenie debaty na temat ewentualnych podwyżek.

Radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali protestującym podwyżki w wysokości 65 złotych. Pracownicy przyjęli tę propozycję śmiechem. Z równowagi wyprowadziła ich natomiast wypowiedź komisarza miasta - Mirosława Kochalskiego, który stwierdził, że woźne, dozorcy i kucharki, jak na swoje kwalifikacje zawodowe, zarabiają dobrze. Protestujących poparli radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Czy to nie dziwne, że miasto lekką ręką wykłada 10 milionów złotych na organizację finału Miss World i 15 milionów złotych na nagrody dla urzędników ratusza, a brakuje na podwyżki dla szkolnych kucharek? - pytał retorycznie radny Andrzej Golimont.

W stołecznych szkołach pracuje około 11 tysięcy niepedagogicznych pracowników. Od czterech lat otrzymują oni wynagrodzenia w tej samej wysokości. Od 15 marca prowadzą oni protest, a reprezentujący pracowników Związek Nauczycielstwa Polskiego wszedł w spór zbiorowy z władzami Warszawy. Komisarz stolicy ma w nadchodzącym tygodniu przedstawić plan rozwiązania sporu.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

1995 - W Warszawie zmarła Hanna Ożogowska, polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku