Fatalne warunki mieszkaniowe w Polsce

[2006-04-11 02:55:08]

Analitycy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku dokonali porównania warunków mieszkaniowych Polaków ze standardami mieszkaniowymi reszty Europejczyków.

Raport ASM pokazuje, że warunki mieszkaniowe Polaków są wyraźnie gorsze w porównaniu z większością krajów Unii Europejskiej.

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2002 zasoby mieszkaniowe Polski wynosiły 12,5 mln mieszkań, czyli ok. 305 mieszkań na 1000 ludności (w 1990 r. 289). W większości krajów europejskich jest ok. 400 mieszkań na 1000 osób, a w Finlandii, Francji oraz Szwecji prawie 500. Agencja szacuje, że deficyt mieszkaniowy w Polsce wynosi obecnie ok. 1,6 mln.

Zgodnie z raportem przeciętna liczba osób w polskim gospodarstwie domowym wynosi 2,84 i jest to jeden z najgorszych wskaźników w krajach Unii Europejskiej (w krajach skandynawskich ok. 2,20, w Niemczech 2,12).

Polskie mieszkania należą również do najmniejszych w UE. Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosi 69 m². W żadnym z krajów Wspólnoty przeciętne mieszkanie nie jest mniejsze niż 75m², a w Danii i Luksemburgu przekracza 100 m².

Polskie mieszkania są też bardzo kiepsko wyposażone. Zgodnie z raportem 35 proc. Polaków mieszka w warunkach złych lub bardzo złych. W 2002 roku w bardzo złych warunkach mieszkaniowych (bez instalacji wodociągowej, a na jeden pokój przypada 3 lub więcej osób) znajdowało się 12,2 proc. ludności. W "złych warunkach" (jest instalacja wodociągowa, a jeden pokój zajmowany jest przez 2 do 2,99 osoby), mieszkało 23,3 proc. mieszkańców naszego kraju. Tylko 8,6 proc. żyje w bardzo dobrym standardzie (dostęp do kompletnej instalacji sanitarnej, a na jedną izbę przypada mniej niż 1 osoba).

Polskie mieszkania są też w bardzo złym stanie technicznym. Obecnie ponad 7,5 mln. mieszkań, czyli 60 proc., wymaga znaczących napraw, a ponad 10 proc. kompletnych remontów.

Zgodnie z raportem najlepsze warunki mieszkaniowe panują w województwach mazowieckim, śląskim i łódzkim, natomiast najgorsze w warmińsko-mazurskim i podkarpackim.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku