Warszawa: KPiORP świętuje zwycięstwo we Francji (akt.)

[2006-04-11 18:06:02]

Ponad 50 osób uczestniczyło w dzisiejszej pikiecie pod ambasadą Francji w Warszawie. Demonstrację solidarności z francuska młodzieżą i związkami zawodowymi zorganizował Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników. Organizatorzy protestu odtwarzali pod ambasadą Marsyliankę i Międzynarodówkę, świętując zwycięstwo przeciwników kontraktu "pierwsza praca" (CPE).

- We Francji przeciwko planom liberalizacji prawa pracy protestowały wspólnie różne organizacje, młodzież razem ze związkowcami. Pamiętajmy, że w Polsce od pewnego czasu trwają prace nad dalszymi ograniczeniami praw pracowniczych, planuje się m.in. wprowadzenie prawa do lokautu – mówił Krzysztof Łabądź, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" z kopalni Budryk. – Niedługo my będziemy musieli walczyć przeciwko podobnym planom. Jeśli będziemy zjednoczeni, to też wygramy, tak jak wczoraj wygrali Francuzi – stwierdził Łabądź.

Pikieta została zaplanowana kilka dni temu jako wyraz solidarności z protestującymi na ulicach francuskich miast przeciwko CPE. Tymczasem w poniedziałek prezydent Jaques Chirac ogłosił, iż rząd wycofuje się definitywnie z planowanych zmian. Pikieta KPiORP przekształciła się więc w świętowanie zwycięstwa francuskiego społeczeństwa. Adrian Zandberg, działacz Młodych Socjalistów i KPiORP wznosił – sokiem z czarnej porzeczki udającym wino - toasty za zwycięstwo. Demonstranci skandowali hasła: "Dzisiaj Francja, jutro Polska!", "Paryż, Warszawa – wspólna sprawa".

- Przykład Francji pokazał, że interesy studentów i ruchu pracowniczego są zbieżne i że warto i należy jednoczyć się we wspólnej walce – oceniała Beata Karoń z Komunistycznej Partii Polski. – Bezrobocie wśród polskiej młodzieży jest bardzo wysokie i pracodawcy oraz rządzący wmawiają nam, że jedynym sposobem ograniczenia bezrobocia jest likwidowanie praw pracowniczych. Inna recepta, jaką nam oferują, to emigracja zarobkowa – podkreślała działaczka KPP. – Nie zapominajmy, że emigrujący "za chlebem" Polacy, pracują w innych krajach za niższe płace i mają gorsze standardy zatrudnienia niż te, które obowiązują w tych państwach, i podlegają tam bezwzględnemu wyzyskowi. W ten sposób jednak obniżają te standardy, bo zachodni pracodawcy szantażują miejscowe związki zawodowe i zmuszają je do ustępstw – opowiadała Karoń.

– W Francji próbowano wprowadzić prawo, które Polakom jest doskonale znane. Polska młodzież od dawna zmuszona jest pracować na niepewnych warunkach, mamy umowy o dzieło, umowy tymczasowe i pracę na podstawie Kodeksu cywilnego, a nie na podstawie Kodeksu pracy – mówił Kuba Grzegorczyk z Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy. – To kapitaliści wymuszają tzw. elastyczne prawo pracy. Również w Polsce powinniśmy podjąć taką walkę, jaką w ostatnich tygodniach prowadzili na ulicach Francuzi, przeciwko "śmieciowym umowom", na podstawie których musimy pracować. – apelował Grzegorczyk i dodał, że protesty we Francji prowadzone były pod hasłem "Nie bądźmy elastyczni".

- Francuzi nie dali sobie wmówić, że receptą na wysokie bezrobocie jest pogarszanie warunków pracy. Kapitaliści przekonują nas, że nadrzędną wartością jest jakakolwiek praca, podczas gdy nadrzędną wartością jest ludzka godność – stwierdził Piotr Ciszewski z CK-LA. Z kolei Filip Ilkowski, działacz "Inicjatywy Stop Wojnie", przekonywał zebranych, że przykład Francji dowodzi, iż społeczeństwo może wygrać z władzą, choć ta wydaje się silniejsza. – Gdy są nas miliony, gdy jesteśmy zjednoczeni, wtedy władza staje się słaba – zaznaczył działacz "Stop Wojnie".

Florian Nowicki, działacz Grupy na rzecz Partii Robotniczej poinformował zebranych o nowych akcjach KPiORP i kolejnych grupach pracowniczych, zwracających się do Komitetu po pomoc. To m.in. pracownicy warszawskiej fabryki FSO, pielęgniarki ze stołecznych szpitali oraz grupa pracowników z Wrocławia. – Gdy demonstrowaliśmy w obronie zwolnionego bezprawnie z pracy szefa "Sierpnia`80" w Budryku, został on przywrócony do pracy kilka dni później. 3 kwietnia demonstrowaliśmy w Poznaniu w obronie Dariusza Skrzypczaka, przewodniczącego NSZZ "Solidarność" w Goplanie. Trzy dni później sąd przywrócił go do pracy. Siła Komitetu wyraźnie rośnie, bowiem francuski rząd wycofał się z CPE na dzień przed naszą pikietą – żartował Nowicki.

W Sopocie Konsulat Honorowy Republiki Francji pikietowali Młodzi Socjaliści i związkowcy z "Sierpnia`80". Kilkudziesięciu demonstrantów domagało się zachowania standartów socjalnych i protestowało przeciwko liberalizacji prawa pracy. Mimo próśb nikt z pracowników konsulatu nie wyszedł do demonstrujących.

Podobne pikiety KPiORP zorganizował także pod francuskimi placówkami dyplomatycznymi w Krakowie i Wrocławiu.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku