Warszawa: Szybka blokada eksmisji

[2006-04-19 18:55:53]

Nie chcemy się z państwem przepychać, mamy pokojowe zamiary – zwrócił się policjant do działaczy Nowej Lewicy, którzy przyjechali blokować zaplanowaną na dziś eksmisję w komunalnej kamienicy przy ul. Poznańskiej w Warszawie. Kilka osób z NL siedziało na drewnianych schodach prowadzących do mieszkania, którego lokatorzy mieli być dziś wyrzuceni.

- Proszę odstąpić od eksmisji – zwrócił się do funkcjonariuszy i komornika, równie pokojowym tonem, lider NL, Piotr Ikonowicz. – Jestem zmuszony odstąpić od eksmisji ze względów formalnych – stwierdził nobliwie wyglądający komornik. Okazało się, że pani z administracji, która przybyła po odbiór kluczy do mieszkania, nie miała pełnomocnictwa od wierzyciela, czyli od administracji, na rzecz której miało dojść do przejęcia lokalu. O eksmisji zadecydował sąd, ale strona pozwana – główni lokatorzy – nie dostali uzasadnienia tej decyzji, bowiem wyrok zapadł zaocznie, pod ich nieobecność.

- Główni lokatorzy są od sześciu lat w Stanach, gdzie wyjechali "za chlebem", a w tym czasie w ich lokalu pomieszkiwała rodzina. W ubiegłym roku administracja stwierdziła, że chce odzyskać „opuszczony” lokal komunalny. Tymczasem lokatorzy wracają we wrześniu na stałe do kraju – opowiadała Teresa Tulska z Nowej Lewicy. – Próbowaliśmy się dowiedzieć, czy miasto ma jakieś plany odnośnie tego lokalu. Nieoficjalnie poinformowano nas, że mieszkanie ma trafić na wolny rynek, a więc wygląda na to, że miasto pozbywa się lokali komunalnych – oceniała. – To mieszkanie nie było zadłużone ani opuszczone. Po drugiej stronie podwórka stoi inne, puste od 20 lat mieszkanie, ale tym administracja chyba się nie interesuje. Gdyby była to sytuacja, że potrzebujący ludzie czekają na lokal, sprawa wyglądałaby zupełnie inaczej. Okazuje się jednak, że w tej administracji nie ma listy oczekujących na lokale – relacjonowała Tulska.

Działacze Nowej Lewicy byli najwyraźniej zdegustowani pokojową postawą policji i szybką decyzją komornika. - Odzyskiwanie niewypłaconych pensji, blokady eksmisji.. to nasza specjalność – tłumaczyli funkcjonariuszom. – Gdyby mieli panowie problemy z wypłatą poborów, to zapraszamy do nas – reklamowali swoje usługi.

Mimo że pani z administracji nie miała pełnomocnictwa, by przejąć lokal, pod budynkiem czekała ciężarówka. – Po meble? – ktoś zapytał. – Tak, po meble – potwierdził kierowca. – Na eksmisję? - upewniali się działacze NL. – Tak, na eksmisję – rozwiał wątpliwości kierowca.

Pani z administracji cały czas kręciła się w bramie kamienicy, wykonując szereg telefonów, ale nie zdecydowała się wejść na klatkę schodową, gdzie z otwartymi ramionami czekała na nią ekipa z Nowej Lewicy. Przedstawicielce administracji komunalnej towarzyszył inny pracownik, uzbrojony w wystający z torby łomik.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku