PPP nie pójdzie z SLD

[2006-04-24 13:15:21]

Polska Partia Pracy nie przystąpi do inicjowanych przez SLD i SdPl porozumień, zmierzających do wystawienia w zbliżających się wyborach samorządowych wspólnej listy wyborczej, zapowiedział przewodniczący PPP, Bogusław Ziętek, w wydanym dziś oświadczeniu.

PPP podkreśla, że nie jest zainteresowana budowaniem koalicji o charakterze socjalliberalnym lub centrolewicowym, co obecnie dokonuje się poprzez tworzenie tzw. Centrolewu ? koalicji opartej na porozumieniu SLD, SdPl, PD. Już teraz zawartych zostało szereg lokalnych porozumień (np. w Łodzi, Szczecinie i Kaliszu), między skrajnie liberalną Partią Demokratyczną, a SLD i SdPl, zakładających wystawienie wspólnych kandydatów w wyborach samorządowych. Zawiązanie ogólnokrajowej koalicji tych ugrupowań zostało zapowiedziane na koniec maja, a jedynym czynnikiem, który wydaje się je opóźniać, są spory co do nazwisk wystawianych kandydatów, ocenia PPP w oświadczeniu.

Przewodniczący PPP uważa, że strach przed zwycięstwem prawicy i marginalizacją lewicy, która wspierała liberalne i antyspołeczne reformy ostatnich lat, nie jest dla PPP wystarczającym argumentem do uczestniczenia w takiej koalicji. Porozumienie lewicy musi być budowane w oparciu o prospołeczny program oraz zaangażowanie się środowisk lewicowych, partii politycznych i związków zawodowych w rozwiązywanie najważniejszych problemów społecznych: bezrobocia, biedy, wykluczenia. Lewica musi szukać oparcia w swoim naturalnym środowisku ludzi pracy, bezrobotnych, osób o najniższych dochodach, twierdzi Ziętek.

Podstawą porozumienia lewicy powinien być, zdaniem PPP, program i uzgodnienie podstawowych celów, które lewicowe partie polityczne, organizacje społeczne i związki zawodowe chcą wspólnie realizować. Jednym z najważniejszych problemów społecznych jest wysokie bezrobocie oraz łamanie przez pracodawców praw pracowniczych - uważają działacze PPP. Podkreślają, że każdemu bezrobotnemu, który nie z własnej winy pozostaje bez pracy, trzeba zapewnić środki utrzymania.

Lewica musi również konsekwentnie dążyć do skrócenia czasu pracy, podniesienia płac, w tym płacy minimalnej, a także skutecznie przeciwstawić się ograniczaniu praw pracowniczych, swobód związkowych i obywatelskich oraz liberalizacji prawa pracy. Musi domagać się wprowadzenia progresywnej skali podatkowej, poprzez przyjęcie dodatkowej, 50-procentowej stawki dla najbogatszych i obniżenia najniższego progu do 10 procent. Ludzie żyjący poniżej minimum socjalnego oraz emeryci i renciści, powinni być w ogóle zwolnieni z płacenia podatku dochodowego , stwierdza PPP w oświadczeniu. Taka lewica musi też mieć jasne stanowisko w sprawie neutralności światopoglądowej państwa oraz konsekwentnie i zdecydowanie opowiadać się przeciwko obecności polskich wojsk w okupacji Iraku..

PPP zapowiedziała, że realizacja tych celów musi być fundamentem, wokół którego będą się jednoczyć lewicowe środowiska, partie polityczne, organizacje społeczne i związki zawodowe. Polska Partia Pracy dążyć będzie do zbudowania takiej koalicji, wraz ze swoimi dotychczasowymi partnerami, środowiskami emeryckimi i kombatanckimi oraz innymi - podobnie myślącymi - organizacjami lewicowymi.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 czerwca:

1782 - Urodził się Hugues-Félicité-Robert de Lamennais, francuski filozof, pisarz polityczny, ksiądz; rzecznik odnowy Kościoła katolickiego, teoretyk socjalizmu chrześcijańskiego, zwolennik rewolucji społecznej, 1841 zerwał z Kościołem i poświęcił się polityce.

1790 - Zniesienie tytułów i dziedzicznego szlachectwa we Francji

1935 - Początek masowych strajków protestacyjnych przeciwko narzuconej przez sanacyjną większość sejmową nowej ordynacji wyborczej do parlamentu. Akcję prowadziły PPS, KCZZ, KPP i partie socjalistyczne mniejszości narodowych.

1937 - Julian Leszczyński-Leński, sekretarz generalny KPP, członek prezydium Komitetu Wykonawczego Międzynarodówki Komunistycznej, uczestnik rewolucji październikowej na wezwanie Stalina przybywa z Paryża do Moskwy, niebawem aresztowany i zabity.

1957 - Urodziła się Anna Lindt, szwedzka polityk socjaldemokratyczna. Minister środowiska w latach 1994–1998 i minister spraw zagranicznych w rządzie Görana Perssona w latach 1998-2003. Zamordowana.

1993 - Zakończył się dwutygodniowy strajk górników ukraińskich, który objął ponad 1 mln pracowników w 214 kopalniach węgla.

2007 - Pielęgniarki rozpoczęły protest pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Cztery z nich zaczęły okupować budynek, co doprowadziło do powstania Białego Miasteczka.


?
Lewica.pl na Facebooku