Nowe akcje KPiORP
[2006-05-03 01:15:24]
![]() Solidarna akcja protestacyjna załogi "Premy" trwa od dwóch miesięcy. Pod postulatem zaprzestania prywatyzacji podpisało się 172 pracowników i ponad 3 tysiące mieszkańców województwa świętokrzyskiego – informuje Mariusz Olszewski, wiceprzewodniczący Polskiej Partii Pracy, która uczestniczy w akcji przeciwko prywatyzacji zakładu. - Protest poparło ponad 30 komisji zakładowych WZZ "Sierpień`80", ZZ "Metalowcy" oraz Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników - dodaje. Pracownicy zakładu założyli Społeczny Komitet Poparcia "Nie dla prywatyzacji Premy". Wspiera ich kilka organizacji, m.in. PPP, KPiORP, Wolny Związek Zawodowy "Sierpień`80", stowarzyszenie ATTAC-Polska i Związek Zawodowy "Metalowcy". 9 i 10 marca na ulicach Kielc przeprowadzono pikiety oraz akcję zbierania podpisów pod petycją przeciwko planom resortu skarbu. Załoga w referendum zdecydowaną większością głosów wypowiedziała się przeciwko prywatyzacji. Centrum Produkcyjne Pneumatyki "Prema" S.A. zatrudnia 200 osób i jest ważnym pracodawcą w regionie. Pierwsza próba prywatyzacji zakładu miała miejsce w ubiegłym roku, ale nie udało się podpisać pakietu socjalnego dla załogi. Nie bez znaczenia była postawa samych pracowników, którzy zagrozili strajkiem, jeśli rząd nie wycofa się z planów prywatyzacyjnych. Załoga "Premy" obawia się, że w przypadku prywatyzacji podzieli los pracowników innych państwowych zakładów, które zostały sprzedane prywatnym "inwestorom", czyli że dojdzie do restrukturyzacji i masowych zwolnień, a być może w ogóle do likwidacji zakładu. Działające w firmie związki zawodowe twierdzą, że nic nie uzasadnia konieczności prywatyzowania firmy, ponieważ dobrze prosperuje i wypracowuje poważne zyski. W 2005 r. "Prema" dała skarbowi państwa i samorządom prawie 16 mln zł oraz wypracowała ok. 12 mln zł dywidendy. Zakład otrzymał też prestiżową nagrodę "Gazela Biznesu 2005", którą są wyróżniane dynamicznie rozwijające się firmy. Akcja rozpocznie się o godz. 13:00 zbiórką przed Kieleckim Centrum Kultury (Plac Moniuszki 2). Stamtąd nastąpi przemarsz pod Urząd Wojewódzki (Al. IX Wieków Kielc 3). Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.pracownicy.org.pl. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?