Bez poprawiania natury

[2002-01-07 17:19:36]

Organizacja Greenpeace prowadzi listę produktów wolnych od mutowanych genetycznie substancji. Akcja ta, prowadzona w Belgii, odnosi spore sukcesy. Lista Greenpeace publikowana jest od 2000 roku, a w najnowszej edycji już 99 proc. wyrobów opartych na mące i ziemniakach jest gwarantowanych przez producentów jako towary "czyste genetycznie". Presję na producentów wywarli kupujący, którzy znacznie częściej wybierali produkty z atestem Greenpeace.

Obecnie "Greenpeace" rozszerzył swoją listę o produkty zwierzęce: mięso, ryby, jaja, mleko i sery. Powstały trzy listy oparte na odpowiedziach producentów na pytanie, czy mogą zagwarantować, że zwierzęta były karmione paszami wolnymi od GMOs (organizmów modyfikowanych genetycznie).
Na "zieloną" listę trafiły wyroby z gwarancją producenta, że zwierzęta, od których pochodzą te wyroby, są karmione paszami bez "zmutowanych" substancji.
Na liście "pomarańczowej" znalazły się towary, co do których producent podjął konkretne wysiłki, żeby zadbać o czystość pasz, ale jeszcze nie może jej zagwarantować.
"Czerwona" lista z kolei zawiera nazwy produktów bez tego rodzaju gwarancji. Większość to wyroby, których wytwórcy odmówili gwarancji lub w ogóle nie odpowiedzieli. Pozostałe to wyroby, co do których producent obiecał podjąć odpowiednie kroki, ale w praktyce niczego nie zrobił.

Problemem listy jest ograniczona możliwość sprawdzania, czy produkty faktycznie wolne są od GMOs.
Tego rodzaju badania są bardzo skomplikowane i kosztowne; wykrywalność GMOs jest trudna w wypadku niewielkich stężeń tego rodzaju substancji w produkcie finalnym.

(info.onet.pl)



Oczywiście względna skuteczność działań organizacji pozarządowych przy kontroli producentów nie oznacza, że takie działania nie mają sensu. Problem nie w tym, że Greenpeace "walczy z wiatrakami", jak zdają się sugerować niektóre media. Problemem jest zupełna ignorancja państwa, które rozkłada ręce i zwala odpowiedzialność na "rynek". Jeśli producenci chcą korzystać z możliwości genetyki, powinni informować konsumentów o tym fakcie i ponieść koszty tej informacji (w tym kontroli jej prawdziwości). Od wymuszenia tego na producentach jest właśnie państwo, a nie organizacje społeczne.

Kuba Rajewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku