Wymierne postępy wojny

[2002-01-09 13:29:56]

Według prof. Marca W. Herolda, wykładowcy stosunków międzynarodowych z University of New Hampshire (USA), w wyniku nalotów na Afganistan, według stanu z dnia 4 stycznia 2002 roku, straciło życie ponad 4000 cywilnych osób, czyli więcej niż w wyniku terrorystycznych ataków na Nowy Jork i Waszyngton.

Marc Herold cytuje jednego z urzędników administracji waszyngtońskiej: "ci ludzie są martwi, bo chcieliśmy by byli martwi". Nie chodzi w tej wypowiedzi jednak o martwych talibów czy bojowników Al-Quaidy, ale o cywilną ludność wioski Chowkar-Karezi. Ta leżąca 40 kilometrów od Kandaharu wioska została zaatakowana w nocy 23 października przez amerykańskie myśliwce. Śmierć poniosły przynajmniej 93 osoby. Wioska Karam została zbombardowana bo leżała na drodze do Tora Bora i podejrzewano, że jej mieszkańcy udzielają pomocy przemieszczającym się talibom. 11 października zrównano ją z ziemią. Zamordowana 100 do 160 osób.

Zamieszczone w Internecie [http://pubpages.unh.edu/~mwherold/] bogate dossier Herolda zawiera długą listę takich i podobnych przestępstw, wszystkie zebrane, opisane i przeanalizowane z naukową dokładnością. Herold zdecydował się na zbadanie tej sprawy ponieważ nie wierzył, w możliwość precyzyjnych, „chirurgicznych cięć”, których rzekomo można dokonywać przy pomocy nowoczesnej broni. Poszukiwał informacji o stratach ludności cywilnej. "W mediach amerykańskich nie znalazłem prawie nic" - pisze. W prasie zagranicznej było jednak wystarczająco dużo materiałów by udowodnić, że twierdzenia Pentagonu o nieistnieniu ofiar cywilnych są wyssane z palca.

Tymczasem Amerykanie wciąż bombardują wrogie cele i to intensywnie. Pentagon podaje, że liczba startów bojowych wynosi obecnie około 100 dziennie, czyli jest bliska najwyższego poziomu z czasu, gdy talibowie kontrolowali jeszcze większość terytorium Afganistanu. Następnym etapem kampanii antyterrorystycznej może być wykorzenienie terroryzmu w takich krajach, jak Somalia, Jemen, Indonezja i Filipiny - powiedział prasie wiceminister obrony USA Paul Wolfowitz. Rozmowę z Wolfowitzem opublikował wczoraj amerykański dziennik "New York Times". Stany Zjednoczone nie wykluczają operacji wojskowej przeciwko żadnemu krajowi, w tym Irakowi - dodał Wolfowitz.
Cywilne ofiary amerykańskich ataków nie robią większego wrażenia na ministrze obrony USA Donaldzie Rumsfeldzie. Minister nie traci rezonu: "Nie mogę sobie przypomnieć żądnego konfliktu w historii ludzkości, w którym byłoby mniej strat towarzyszących". Jego zdaniem wojna wciąż przynosi "wymierne postępy". Nie precyzuje jednakże dokładnie co to sformułowanie znaczy. Być może przypomniał sobie stare dobre czasy i wypróbowaną metodę przy pomocy której Stany Zjednoczone obliczały w Wietnamie codziennie "wymierne postępy" wojny. Nazywało się to wówczas "body count", czyli liczenie zwłok przeciwnika. Przeciwnikiem był każdy, także kobiety i dzieci, które przypadkiem znalazły się w jednej z wielu deklarowanych przez USA "strefach wolnego ognia", gdzie amerykańskim śmigłowcom wolno było strzelać do wszystkiego co się rusza.

Adam Sochaczewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku