1 maja na Białorusi

[2002-05-01 19:11:20]

1 maja we wszystkich miastach Białorusi odbyły się zorganizowane przez władze obchody Święta Pracy. Pragnęły one rozładować napięcie społeczne wynikające z ciągle pogorszającej się sytuacji materialnej obywateli. W przeddzień święta Łukaszenka zdymisjonował ministra zdrowia i czterech przewodniczących koncernów państwowych. Premier Nowicki dostał naganę.

W Mińsku zrezygnowano z organizowania wieców i manifestacji. W zamian proponowano kiermasze i wystąpienia kapel ludowych. Nie wszyscy uznali taką formę za odpowiednią. Federacja Związków Zawodowych przeprowadziła alternatywną akcję, w której wzięło udział około 5 tysięcy ludzi. Przewodnimi hasłami akcji były apele o spełnienie przedwyborczych obietnic Łukaszenki oraz zaprzestanie prześladowań związków zawodowych.

W Grodnie władze zorganizowały wiec. Nie zezwolono na organizowanie alternatywnych obchodów. Kiedy członkowie organizacji Razam próbowali dołączyć się do oficjalnej demonstracji rozpoczęły się aresztowania. Zatrzymano dwie osoby, które niosły transparenty „Sawczenko - jak przeżyć za pensję nauczyciela?” (Sawczenko jest wojewodą grodzieńskim - przyp. AO) oraz „Biurokraci - miejcie sumienie”. Na konferencji prasowej przed świętem mer Grodna zachęcał wszystkich obywateli bez względu na poglądy polityczne do wzięcia udziału w obchodach święta pracy.

„Transparenty i ulotki są nieodpowiedniej treści” – tak fakt zatrzymań skomentowano w Urzędzie Spraw Wewnętrznych Leninowskiego rejonu. „Władza tradycyjnie już dławi każdy objaw społecznego niezadowolenia. Większość osób, które uczestniczyły w obchodach, przede wszystkim studenci i uczniowie szkół średnich, przyszła tam z przymusu. Co się tyczy zatrzymań to jesteśmy przyzwyczajeni do represji” – powiedział dla lewica.pl przewodniczący RAZAM Dmitrij Dulko.


Andrzej Odlanicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku