Czwórka wstępnie akceptuje trzy etapy

[2002-09-18 01:43:51]

Tzw. Czwórka, czyli przedstawiciele ONZ, USA, UE i Rosji, wstępnie zaaprobowała kalendarz działań, zmierzających do powołania niepodległej Palestyny w roku 2005. Trzyetapowy plan zakłada m.in. ustanowienie w 2003 r. państwa palestyńskiego w tymczasowych granicach.

W rozmowach uczestniczyli Kofi Annan, Sekretarz Generalny ONZ, Colin Powell, sekretarz stanu USA, Igor Iwanow, minister spraw zagranicznych Rosji oraz reprezentujący UE, szef duńskiego MSZ, Per Stig Moeller, który był autorem propozycji kalendarza, stanowiącego podstawę obecnych ustaleń. Dania, która w tym półroczu przewodzi UE, wcześniej trzyetapowy plan przedstawiła Unii i zyskała jej poparcie dla niego.

Czwórka doszła do porozumienia podczas wtorkowych rozmów za zamkniętymi drzwiami. W dniach poprzedzających przyjęcie harmonogramu odbyły się konsultacje z ministrem spraw zagranicznych Izraela oraz reprezentantem rządu Autonomii Palestyńskiej, a także szefami dyplomacji Syrii, Libanu, Egiptu, Jordanii i Arabii Saudyjskiej.

- Zgodziliśmy się, że plan pokojowy musi objąć zagadnienia polityczne, ekonomiczne, humanitarne i instytucjonalne - powiedział Annan. Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że powodzenie planu zależy od działań obu stron konfliktu, Izraela i Palestyńczyków.

Powell zaznaczył, że pomimo sprzeciwu Izraela Amerykanie popierają rozpisanie wyborów w Autonomii na początku przyszłego roku. Jednocześnie wyraził nadzieję, że Palestyńczycy dostrzegą, iż przywództwo Arafata nie służy dobrze ich sprawie. - Nie będziemy dyktować Palestyńczykom, kogo mają wybrać, ale musimy zachować możliwość decydowania, z kim możemy współpracować i o kim myśleć w kategoriach przywódcy zdolnego kroczyć w kierunku pokoju - powiedział Powell.

Na początku sierpnia szef rządu izraelskiego Ariel Szaron krytykował plan Unii Europejskiej, nazywając "nierealistycznymi" zaproponowane w nim terminy kolejnych etapów porozumienia. Jednak wkrótce po uwieńczonych sukcesem rozmowach Czwórki przebywający w Nowym Jorku Szymon Peres, minister spraw zagranicznych Izraela, powiedział, że jest usatysfakcjonowany z porozumienia. Ministrowie Egiptu i Jordanii wskazali, że plan nie zawiera dokładnych terminów dla poszczególnych posunięć, ale jednocześnie wyrazili swoje zadowolenie z jego przyjęcia.

Marek Tobolewski

Podstawę wtorkowego porozumienia stanowi plan Unii Europejskiej, który zakładał trzy etapy powstawania państwa palestyńskiego.

Etap pierwszy miałby objąć porozumienie palestyńsko-izraelskie w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, stworzenie jednolitej struktury palestyńskich służb bezpieczeństwa oraz dyskusję na temat roli Arafata. W rezultacie jeszcze przed wyborami w Autonomii planowanymi na styczeń przyszłego roku powinny się zakończyć zamieszki i zamachy terrorystyczne, a izraelskie wojsko wycofałoby się z terytoriów okupowanych.

Etap drugi byłby czasem ustanowienia państwowości palestyńskiej w tymczasowych granicach, powołania nowej administracji i przyjęcie konstytucji.

Etap trzeci, od sierpnia 2003 r., byłby skoncentrowany na wypracowaniu kompromisu w trzech najbardziej spornych kwestiach: statusu Jerozolimy, powrotu uchodźców i ustalenia granic. Jego zakończenie stanowiłoby powołanie w pełni niepodległej Palestyny w 2005 roku.


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku