Wybory na Łotwie ... (aktualizacja)

[2002-10-06 04:23:33]

prawdopodobnie wygrała liberalna partia Nowa Era, założona niedawno przez długoletniego szefa Banku Centralnego Einarsa Repse. Według wciąż jeszcze niepełnych wyników otrzymała ona 23,5 proc. głosów poparcia.

Zapewne jedyną lewicową opozycję w parlamencie stanowić będzie formacja "O prawa człowieka we wspólnej Łotwie" (18,8 proc. głosów), kierowana przez Janisa Jurkansa, Polaka z pochodzenia, i ciesząca się głównie poparciem rosyjskojęzycznej mniejszości. Trzecie miejsce z poparciem szacowanym na 16,6 proc. zdobyła współrządząca obecnie konserwatywna Partia Ludowa byłego premiera Andrisa Szkele.

Koalicję rządową zapewne utworzą Nowa Era i Partia Ludowa, pomimo iż liderzy obu formacji aspirują do objęcia fotela premiera. Einars Repse zapowiedział, że to jego partia wygrała wybory i że ona będzie stanowić centrum przyszłego gabinetu. - Myślę, że poprą nas wszystkie siły politycznego centrum - dodał. Nowa Era pojawiła się niedługo przed wyborami, a jej lider prowadził kampanię wyborczą pod hasłami antykorupcyjnymi, nie szczędząc przy tym ataków na dotychczasową ekipę rządzącą. Apelował też o nowy styl przywództwa i przyspieszenie reform gospodarczych.

W parlamencie znajdzie się również chrześcijańsko-demokratyczna Pierwsza Partia Łotwy, która zdobyła 9,6 proc. głosów. 9,4 proc. głosów uzyskała antyeuropejska Koalicja Chłopów i Zielonych. Przed wyborami Nowa Era nie kryła, że w tej właśnie partii widzi swego koalicjanta.

5,3 proc. głosów dostał nacjonalistyczny Alians "Za Ojczyznę i Wolność", współtworzący dotychczasową koalicję.

Poniżej pięcioprocentowego progu, którego przekroczenie wymagane jest dla wejścia do parlamentu, znalazła się trzecia partia koalicji. Liberałowie z "Łotewskiej Drogi" premiera Andrisa Berzinsa po raz pierwszy od 1993 r. nie będą mieli swoich posłów.

Frekwencja była wysoka; do godziny 16.00 głosowało ponad 60 proc. uprawnionych.

W ciągu ostatnich dziewięciu lat na Łotwie trzykrotnie odbywały się wybory parlamentarne i rządziło aż dziewięć gabinetów. Jednak wszystkie z nich zdominowane były przez partie prawicy i wdrażały politykę wolnorynkowych reform gospodarczych.

W ubiegłym roku Łotwa zanotowała wzrost PKB na poziomie 7 proc., ale znaczna jego część odbywa się dzięki rozwojowi tranzytu z Rosji na Zachód. Bezrobocie wynosi 9 proc. - Tylko 9 proc. mieszkańców zarabia powyżej 2,5 tys. zł - powiedział korespondentowi "Gazety Wyborczej" Henryk Danusiewicz, prezes Związku Handlowców.
Łotwa ma zostać zaproszona do NATO podczas szczytu w Pradze pod koniec listopada. W 2004 r. ta nadbałtycka republika stanie się też zapewne członkiem Unii Europejskiej. Zdaniem komentatorów, przebudowa sceny politycznej nie spowoduje zmian kierunku polityki Łotwy. Prezydent Vaira Vike-Freiberga wezwała wyborców do zdecydowanego poparcia opcji proeuropejskiej i proatlantyckiej, pomimo iż dotychczasowe reformy były dla wielu bolesne. Jej zdaniem właśnie Einars Repse stanowi dobrą gwarancję doprowadzenia integracji do końca.

W dotychczasowych negocjacjach z NATO i UE poważnym problemem była sytuacja rosyjskiej mniejszości narodowej. Zachodnie organizacje obrony praw człowieka krytykowały łotewskie przepisy, które wymagały od kandydatów na parlamentarzystów i radnych udowadniania znajomości łotewskiego. W maja posłowie zmienili ordynację wyborczą, usuwając kontrowersyjne zapisy, Jednocześnie wprowadzono konstytucji zapis, że jedynym językiem urzędowym parlamentu i samorządów jest łotewski. Na żądanie nacjonalistów z Aliansu "Za Ojczyznę i Wolność" prawo udziału w wyborach samorządowych zastrzeżono wyłącznie dla obywateli Łotwy. W kraju blisko 40 proc. mieszkańców to ludność niełotewska, a niemal co czwarty człowiek - w tym głównie Rosjanie - nie ma łotewskiego obywatelstwa.

Pomimo napięć w stosunkach między między większością a rosyjskojęzyczną mniejszością na ogół nie dochodzi do większych konfliktów. Niemal co piąte małżeństwo jest mieszane. Problemem jednak jest sytuacja ludzi pozbawionych obywatelstwa. W UE nie będą oni mogli podróżować bez wiz, podejmować legalnej pracy i studiować w innych państwach Unii.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku