Senator UP: opodatkować związki wyznaniowe
[2002-02-05 20:52:43]
Senator Krystyna Sienkiewicz (UP) przygotowuje nowelizację ustawy o stosunkach państwa i Kościoła z 1989 roku. Projekt przewiduje opodatkowanie działalności gospodarczej Kościołów i związków wyznaniowych, a także finansowania religii w szkołach przez Kościół. Sienkiewicz przekazała swój projekt m.in. Ministerstwu Finansów, sejmowej komisji finansów, marszałkowi Senatu oraz szefom Klubów SLD, PSL i UP, nie nadała mu jednak na razie trybu oficjalnego. "Ten projekt otrzymali (wymienione gremia - przyp. KK) wtedy, kiedy Sejm obcinał zasiłki, dodatki itd. To ja wtedy zaproponowałam, żeby sięgnąć do podmiotów gospodarczych kościelnych" - mówiła podczas konferencji prasowej Krystyna Sienkiewicz.
Projekt ostro skrytykowało PiS, natomiast przewodniczący Klubu Parlamentarnego Unii Pracy Janusz Lisak zastrzegł, że projekt jest autorstwa jednej parlamentarzystki i że uzyska akceptację partii tylko wówczas, gdy będzie miał "szerokie poparcie". "Nie chcemy wywoływać wojny z Kościołem i nie jesteśmy antyklerykałami" - dodał Lisak.
[onet.pl]
| | W dzisiejszej "Kropce nad i" na temat propozycji senator Krystyny Sienkiewicz rozmawiali poseł Janusz Lisak z UP oraz ulubieniec prowadzącej program Moniki Olejnik - biskup katolicki Tadeusz Pieronek. Moje pierwsze wrażenie po obejrzeniu tej audycji to wręcz szokująca bezczelność, jaką był łaskaw zademonstrować ten ostatni. Z właściwą sobie kategorycznością i arogancją biskup Pieronek określał propozycje senator Sienkiewicz jako powrót do ducha lat 40-tych i 50-tych w relacjach państwa i Kościoła, nieustannie wchodził w słowo swemu adwersażowi, próbował dowodzić, że podatki, które dziś płaci Kosciół katolicki są w zupełności wystarczające... Sprzeciwił się też opodatkowaniu opłat płynących z pogrzebów i ślubów, które przecież w warunkach "małżeństw konkordatowych" dziś praktycznie w całości przeniosły się z urzędów stanu cywilnego na Kościół. Protestował także przeciw pomysłowi przerzucenia ciężaru wynagrodzeń dla katechetów ze szkół na parafie. Epitetów i rozmaitych "etykietek", którymi rzucał na prawo i (szczególnie) lewo nie sposób spamiętać. Wygląda jednak na to, że widzowie TVN nie podzielają jego oceny, ponieważ aż 80% uczestników zorganizowanej przy tej okazji telesondy uznało, że Kościół jest w Polsce zbyt mocno uprzywilejowany w systemie podatkowym.
Mam nadzieję, że podobną ocenę rzeczywistości zaprezentują parlamentarzyści i odważą się na kontynuację inicjatywy senator Sienkiewicz, ponieważ sytuacja budżetowa państwa po okresie rządów AWS-owskich pupilów Pieronka jest po prostu tragiczna, i dobrze by było, gdyby do jej poprawy przyczynił się Kościół katolicki. Na kolegów partyjnych pani senator raczej nie liczę po tym, co zaprezentował zupełnie nieprzygotowany do rozmowy i zahukany przez Pieronka Janusz Lisak. Jego niekompetencji nie jest w stanie wytłumaczyć nawet fakt, że znalazł się on w programie w zastępstwie pani senator Sienkiewicz, która odmówiła wzięcia w nim udziału ze względu na ordynarne określenia, których Pieronek niedawno użył w stosunku do minister Jarugi-Nowackiej.
Jeśli Krystyna Sienkiewicz będzie w dalszym ciągu postępować tak odważnie i energicznie, być może jej inicjatywa legislacyjna osiągnie sukces. Czego sobie i wszystkim życzę - w szczególności biskupowi Tadeuszowi Pieronkowi. Krzysztof Kobrzak |
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
24 listopada:
1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.
1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).
2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.
2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.
?