Klęska głodu w Afryce
[2003-01-28 00:24:54]
Najbardziej zagrożone głodem są Zimbabwe, Etiopia, Sudan, Lesotho, Zambia, Malawi, Swazi i Namibia. W Zimbabwe od zeszłego roku produkcja zbóż spadła o 60 proc., na co wpływ miała zarówno trwająca od zeszłego roku susza jak też i kontrowersyjny program reformy rolnej wdrażanej przez prezydenta Mugabe. Głód, który w zeszłym roku dotknął tylko ludność wsi, teraz zagraża także mieszkańcom miast. Co prawda zywność można kupić na czarnym rynku, ale dla większości mieszkańców jej ceny są zbyt wysokie. W Etiopii z powodu suszy już dwie trzecie ludności żyje w stanie permanentnego niedożywienia. Według szacunków dwóch agend ONZ - World Food Programme (WFP) oraz Food and Agriculture Organization (FAO) - w tym roku głód będzie tam cierpieć ponad 11 mln osób. Zbiory będą przynajmniej o 25 proc. niższe niż w zeszłym roku. Do wyżywienia swoich 60 mln obywateli Etiopia potrzebuje 12 mln to zboża, co oznacza, że w tym roku zabraknie 2,5 mln ton. Szacuje się, ze z tego powodu co piąty Etiopczyk może umrzeć z głodu. Trwająca od ubiegłego roku klęska suszy jest wynikiem zarówno trwającego od 20 lat pustynnienia wielu obszarów Afryki i zmian w strukturze opadów, jak też i negatywnych efektów wywołanych przez zjawisko pogodowe zwane El Nino - związane ze zmianami temperatury wody i układu prądów morskich w Oceanie Spokojnym. Powoduje ono w jednych rejonach susze, w innych powodzie i tropikalne cyklony. We wszystkich krajach dotkniętych suszą ponad 10 proc. ludności w wieku 15-49 lat jest zakażona wirusem HIV (w Zimbabwe aż 35 proc.), z czego aż 60 proc. to kobiety. Ma to ogromny wpływ na powstanie klęski głodu, gdyż to głównie kobiety w tych społeczeństwach zajmują się uprawą roli. W dodatku głód sprzyja rozpowszechnianiu się AIDS, gdyż kobiety często prostytucją zarabiają na wyżywienie dla swoich dzieci. Trzecią przyczyną wystąpienia klęski głodu jest niekompetencja i korupcja wśród rządzących i urzędników państwowych, przyczyniająca się do wielu nieprawidłowości w dystrybucji żywności (głównie w Zimbabwe i Malawi). Pomimo dramatycznej sytuacji w Afryce, problemy jej ludności ciągle nie są istotnym priorytetem w polityce zagranicznej rządów najbogatszych państw świata. Oczekiwana wizyta w Afryce prezydenta USA George’a Busha została odłożona na czas nieokreślony "z powodu kryzysów w Iraku i Korei Północnej." |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?