Dzień Kobiet na świecie
[2003-03-08 23:19:51]
Demonstracje miały bardzo często antywojenny charakter. Organizatorka manifestacji w Londynie, Chrissie Warren tłumaczyła, że występuje w imieniu matek, których synowie mogą wkrótce zginąć w walkach. Podkreśliła również, że to bezbronne dzieci i kobiety stanowią zdecydowaną większość ofiar we współczesnych konfliktach zbrojnych. W Niemczech natomiast siedem kobiet-ministrów rządu Gerharda Shroedera wystosowało apel o uniknięcie wojny za wszelką cenę. Sygnatariuszki apelu zwracają uwagę, że połowa mieszkańców Iraku to dzieci do 15 roku życia. Natomiast w Monachium demonstrowano w obronie praw kobiet w Rosji, szczególnie w tamtejszych więzieniach. Z okazji 8 marca Amnesty International opublikowała raport na temat sytuacji Rosjanek. Wynika z niego, że co roku w aktach przemocy, do których dochodzi w rodzinnym domu, ginie 14 tysięcy rosyjskich kobiet a 36 tys. jest bitych każdego dnia przez swoich partnerów. Tymczasem w Bangladeszu, w mieście Dakka protestowały kobiety, które padły ofiarą ataków przy użyciu kwasów. Domagają się od władz ukrócenia tego szerzącego się w całym kraju procederu. (Kwasem oblewane są bardzo często młode kobiety, które odrzuciły zaloty mężczyzn albo odmówiły wyjścia za mąż.) W samej stolicy Bangladeszu dochodzi do 5–ciu tego typu ataków tygodniowo. W roku 2002 kwasem oblano 262 kobiety (dwa razy więcej w porównaniu do roku 1998). Organizatorki protestów z goryczą podkreślały, że sytuacja nie zmienia się mimo, iż od dekady na czele państwa stoją kolejne kobiety-premierzy, Khaleda Zia i Sheikh Hasina Wajed. Tragicznie zakończyły się protesty kobiet w Hajdarabadzie w Indiach. Ponad 5 tys. kobiet, należących do najniższych kast, zebrało się tam w miejskim parku już w piątek. Protestowano przeciwko bezkarności przestępstw dokonywanych na kobietach z kasty „niedotykalnych”. Jak wynika z oficjalnych danych, 77 proc. z około 125 mln kobiet z najniższych warstw indyjskiego społeczeństwa jest analfabetkami. W wiecującym tłumie wybuchła w nocy panika, gdy ktoś uznał odgłos fajerwerków (jak się później okazało race odpalono na cześć zwycięstwa zawodników Indii nad Kenią podczas krykietów mistrzostw świata) za wybuch bomby. Kobiety rzuciły się do ucieczki - jedna z uczestniczek spotkania zginęła zadeptana, 15 zostało rannych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?