USA: Coraz większe represje ze strony policji

[2003-03-27 16:26:12]

W Stanach Zjednoczonych coraz częściej dochodzi do aresztowań przeciwników wojny. Wczoraj policja aresztowała przed Białym Domem 68 demonstrantów, w tym m.in. dwie laureatki Pokojowej Nagrody Nobla - Mairead Corrigan Maguire (Ruch Pokojowy Irlandii Płn) i Jody Williams (Akcja na Rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych), dwóch duchownych - katolickiego biskupa Thomasa Gumbletona z Detroit i biskupa Josepha Sprague z Kościoła Metodystów w Chicago z organizacji Pax Christi, która była jednym z organizatorów demonstracji oraz działacza pacyfistycznego z okresu wojny w Wietnamie - Daniela Ellsberga.

Protestujący zostali aresztowani, kiedy wraz z grupką ludzi siedzieli w parku miejskim przylegającym do Białego Domu, śpiewając pokojowe pieśni oraz trzymając róże i plakaty pokazujące cywilne ofiary wojny.

W Irlandii Północnej byliśmy zachęcani do rozwiązywania naszych problemów poprzez dialog. Chciałabym widzieć, że podobnie dzieje się tutaj - powiedziała Maguire dziennikarzowi agencji Reutera tuż przed aresztowaniem. Tak wygląda nasza demokracja - krzyczała jeszcze, gdy policjanci skuwali ją kajdankami i wsadzali do samochodu.

Jak stwierdził Scott Fear z waszyngtońskiej policji, 10 demonstrantów aresztowano ze względu na to, że przeskoczyli policyjne barierki w niedozwolonym miejscu, 58 zaś za to, że protestowali blisko Białego Domu bez zezwolenia.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku