"Arogancja amerykańska zagrożeniem nr 1"

[2003-04-14 23:03:09]


Po wojnie w Iraku "niebezpieczeństwem numer 1" jest "nowa fala arogancji" amerykańskiej - powiedział grecki minister obrony, Janos Papandoniu.

Papandoniu wyraził w wywiadzie telewizyjnym obawy, że amerykańskie zwycięstwo w Iraku, oprócz ryzyka nowej eksplozji terroryzmu, może wywołać nową falę arogancji, z nowymi jednostronnymi interwencjami przeciwko szeregowi krajów.

Jest to niebezpieczeństwo numer 1, ponieważ bez międzynarodowej kontroli nad takimi interwencjami świat może zostać doprowadzony do chaosu, do dżungli - powiedział minister.

Papandoniu wyraził przy tym nadzieję. że wspólnota międzynarodowa podejmie niezbędne inicjatywy, jak również, że opory wobec podobnego myślenia wystąpią także w Stanach Zjednoczonych.

Grecki minister określił też jako "ważny" fakt, że przywódcy Rosji, Niemiec i Francji "mają świadomość" tego problemu.

Według Papandoniu, "jedyną przeciwwagą" dla Ameryki, "skazanej" na podobne dryfowanie z powodu zachwiania światowej równowagi, jest "umocnienie Europy". W tym celu - dodał - "jesteśmy skazani na współistnienie, łącznie z Wielką Brytanią".

Grecki minister obrony ponownie podkreślił "centralną rolę ONZ w Iraku". Jego zdaniem, tam, gdzie Amerykanie sami politycznie decydują o problemach, nie są w stanie zaprowadzić porządku ani zdobyć sobie szacunku ludności.

Zdaniem Papandoniu należy też zagwarantować, by amerykańskie firmy >nie uczestniczyły jako jedyne w odbudowie Iraku.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku