Tarik Aziz schwytany (akt. 2.00)

[2003-04-24 23:34:28]

Wysocy funkcjonariusze Pentagonu poinformowali, że w amerykańskiej niewoli znajduje się Tarik Aziz, wicepremier irackiego rządu, najbardziej znaczący spośród dotychczasowych jeńców.

O zatrzymaniu "ósemki pik" z talii kart rozkolportowanej wśród żołnierzy i numeru 43. z listy 55 najbardziej przez Amerykanów poszukiwanych członków ekipy Husajna jak dotąd wiadomo niewiele. Nie jest nawet jasne czy został on aresztowany czy też sam poddał się Amerykanom.

Dowództwo Generalne USA nie ujawniło żadnych szczegółów. Komentarza odmówił również prezydent George W. Bush pytany o aresztowanie Aziza przez dziennikarzy wkrótce po powrocie do Białego Domu z wycieczki do stanu Ohio.

Według zbliżonego do amerykańskiej administracji anonimowego informatora telewizji CNN Aziz miał się poddać się w czwartek. Ta sama stacja przypomina, że wcześniej Aziz mówił, że nigdy nie zamierza emigrować z Iraku i raczej wolałby umrzeć niż trafić do bazy Guantanamo jako amerykański jeniec wojenny.

Tarik Aziz był jedną z najważniejszych osób w irackiej administracji. Amerykanie mają nadzieję, że dzięki jego zeznaniom będą mogli dowiedzieć się wiele na temat innych irackich liderów.

Aziz poznał Saddama Husajna w latach 50. XX w., kiedy obaj zaczynali działalność w partii Baas, która w 1968 r. za pomocą zamachu stanu przejęła władzę w Iraku. Wchodząc w 1977 r. do Rady Dowództwa Rewolucji Aziz stał się członkiem ścisłego kierownictwa państwa. Od 1979 r. był wicepremierem. W czasie pierwszej wojny w Zatoce Perskiej pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych.

Dwa lata temu syn Aziza został aresztowany pod zarzutem korupcji, ale on sam zdołał utrzymać swoje wpływy.

Odegrał ważną rolę w irackich zabiegach dyplomatycznych mających zapobiec wojnie, m.in. tuż przed atakiem USA i ich sojuszników na Irak spotkał się w Watykanie z papieżem Janem Pawłem II.

Według informatora CNN Amerykanie nie liczą specjalnie, że Aziz wskaże miejsce przechowywania broni masowego rażenia, ale sądzą, że "może potwierdzić jej istnienie".
Jeszcze przed wybuchem wojny jeden z izraelskich portali internetowych rozpowszechnił nieprawdziwą - jak się później okazało - informację, że Tarik Aziz uciekł z Bagdadu na tereny kontrolowane przez Kurdów. Zdzisław Bielecki z Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów przestrzegał wówczas, że tego typu pogłoski mogą powodować napięcie pomiędzy wyznawcami islamu i chrześcijanami.

Dziś sugestie, że Aziza może czekać los lepszy niż innych członków ekipy Husajna, są równie niebezpieczne jak sianie wątpliwości, czy były wicepremier aby nie zdradził swoich dawnych przyjaciół, dobrowolnie oddając się w ręce Amerykanów. Jakkolwiekby nie było, dyskrecja oficjeli z Pentagonu po raz kolejny trąca nutą wojny religijnej, do której zresztą na różne sposoby odwoływali się George W. Bush i Saddam Husajn. Ale ta sama tajemniczość jest również krokiem w stronę wojny cywilizacji, gorąco upragnionej przez neokonserwatystów i przerażającej resztę świata.

Aziz był przecież nie tylko jedynym chrześcijaninem we władzach w Bagdadzie, w większości wywodzących się spośród muzułmanów-sunnitów, ale również tym członkiem gabinetu, o którym mówiono, że miał stosunkowo najlepsze kontakty na Zachodzie. Szkoda, że pomimo niedobrych doświadczeń z poprzednimi informacjami na tej jakże ważnej postaci, przez nierozważne milczenie wojska i prezydenta, znów skazani jesteśmy na medialne spekulacje.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku