Watykan: Lefebryści wracają do łask

[2003-04-29 01:29:00]

Jak podaje dziennik "The New York Times", powołując się na swojego informatora w Watykanie, papież Jan Paweł II przyjmie ponownie na łono Kościoła rzymskokatolickiego trzech zbuntowanych biskupów - uczniów arcybiskupa Marcela Lefebvre’a, który 15 lat temu został ekskomunikowany i wykluczony z Kościoła za krytykę reform Soboru Watykańskiego II.

Korzenie konfliktu i rozłamu pomiędzy Watykanem a niepokorną grupą duchowieństwa, nazwaną "lefebrystami" (od nazwiska ich przywódcy) sięgają 1962 r., kiedy to ówczesny papież Jan XXIII zwołał sobór powszechny biskupów i kardynałów, nazwany Soborem Watykańskim II. W toku jego trzyletnich obrad przyjęto szereg reform i zmian w zakresie zarówno kształtu liturgii jak też i w doktrynie religijnej oraz zasadach nauki społecznej, mających, w zamyśle ich autorów, dostosować Kościół do wymogów współczesnych. Między innymi dopuszczono możliwość odprawiania mszy w języku narodowym, potępiono antysemityzm, zadeklarowano współpracę z innymi wyznaniami chrześcijańskimi oraz wyraźnie wprowadzono zasadę "wolności religijnej", zgodnie z którą uznano prawo innych Kościołów do współistnienia na równych prawach i zasadach z Kościołem katolickim. Po raz pierwszy w historii uznano, że zbawieni mogą być także wyznawcy innych religii chrześcijańskich a także niechrześcijańskich, gdyż i one posiadają w sobie „promień prawdy”.

Zmiany napotkały opór tradycjonalistów. Najbardziej zdecydowanym przeciwnikiem reform stał się arcybiskup Lefebvre, potępiając je jako "marksistowskie" i "neoprotestanckie". W 1969 r. założył Bractwo św. Piusa X (nazwa nawiązuje do imienia jednego z najbardziej konserwatywnych papieży, niechętnego jakimkolwiek współczesnym nurtom filozoficznym i społeczno-politycznym), które za cel obrało sobie walkę o odrzucenie przez Stolicę Apostolską "heretyckich" reform i powrót na łono "prawdziwej wiary" Stojąc aż do śmierci w 1991 r. na czele organizacji krytykował "watykański liberalizm" żądając od swoich współwyznawców m.in. zachowania łacińskiego obrządku mszy, wprowadzenia wymogu częstszej spowiedzi i "większego realizmu" w przedstawianiu wiernym piekła jako kary za grzechy.

Początkowo Watykan bagatelizował nieposłuszeństwo części swoich duchownych, jednak stopniowo coraz bardziej zdecydowanie żądał od Bractwa odrzucenia "heretyckich" poglądów. W czerwcu 1988 r. Lefebvre otrzymał oficjalny nakaz zaprzestania publicznej krytyki Kościoła katolickiego. Odpowiedzią Lefebvre’a była konsekracja bez zgody Rzymu czterech nowych biskupów. W efekcie arcybiskup i jego biskupi zostali ekskomunikowani z ostrzeżeniem, że "każdy, kto poprze schizmę Monsignora Lefebvre’a, narazi się na surową karę wykluczenia". Bractwo św. Piusa X poparło 400 księży i 150 tys. wiernych.

Tymczasem, według gazety, niespodziewanie po 15 latach od wydania ekskomuniki ma nastąpić "przywrócenie umiarkowanych schizmatyków na łono Kościoła", co z jednej strony podkreśli papieską politykę pojednania, z drugiej spowoduje izolację lefebrystów nieprzejednanych. Wiąże się to z tym, iż trzech z czterech "zbuntowanych" biskupów lefebrystów - Bernard Fellav, Bernard Tissier oraz Alfonso de Gallareta pod dwóch latach rozmów z wysłannikami Kurii ponownie ma wstąpić pod skrzydła Watykanu, składając śluby lojalności wobec papieża i postanowień Soboru Watykańskiego II. Czwarty z ekskomunikowanych - Brytyjczyk Richard Williamson nadal twardo stoi w opozycji wobec Rzymu twierdząc, że "papież ma nikłe pojęcie o katolicyzmie".

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

1973 - Gwinea Bissau proklamowała niepodległość.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku