Niemcy: Jubileusz SPD

[2003-05-23 23:51:37]

W Berlinie trwały w piątek uroczystości związane ze 140-leciem istnienia niemieckiej SPD.

Szef socjaldemokratów, Gerhard Schröder, podkreślił w swoim blisko godzinnym przemówieniu dalsze obowiązywanie trzech podstaw programu partii – słów: „Wolność, solidarność, sprawiedliwość”.

Początki Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) sięgają czasów Powszechnego Niemieckiego Związku Robotników, utworzonego 23 maja 1863 roku w Lipsku. Dwa lata później Związek połączył się na zjeździe w Gotha z Socjaldemokratyczną Partią Robotników Wilhelma Liebknechta i Augusta Bebela. To wówczas powstała Socjalistyczna Partia Robotników Niemiec. W roku 1890, po wznowieniu zakazanej wcześniej legalnej działalności (1878), ugrupowanie przybrało do dzisiaj obowiązującą nazwę.

Komentatorzy zauważają, że na tegoroczne uroczystości nie zaproszono byłego przewodniczącego partii, Oskara Lafontaine’a, który to po odejściu w 1999 roku z funkcji szefa ugrupowania oraz funkcji ministra finansów głośno krytykuje obrany przez Schrödera kurs reform. Ostatnio określił go nawet „powrotem do XIX wieku”.


Również dzisiaj kanclerz RFN spotkał się z polskim premierem. Tematem rozmów była sytuacja międzynarodowa oraz referendum unijne w naszym kraju. Zgodnie z komunikatem rządowym, odbędzie się rewizyta – spotkanie w Polsce przewidziano na kilka dni przed referendum unijnym – na 4 czerwca.

Piotr Marczewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku