Rewolucja podatkowa na Słowacji

[2003-06-06 02:26:59]

- Od przyszłego roku na Słowacji będzie obowiązywał liniowy podatek dochodowy - postanowił wczoraj prawicowy rząd premiera Mikulasza Dzurindy. Zarówno osoby prawne, jak i fizyczne, płacić będą według jednej, 19-procentowej stawki. Tyle samo wynosił będzie podatek VAT.

Obecnie Słowacy mają pięć progów podatkowych: 10, 20, 28, 35, 38 proc. Prócz całkowitego spłaszczenia skali likwidacji ma ulec system licznych ulg i zwolnień podatkowych. Z 25 proc. do 19 proc. zredukowane zostaną podatki dochodowe przedsiębiorstw.

VAT, który ma również wynosić 19 proc., dziś ma dwie stawki - 20 i 14 proc. Tą drugą opodatkowanych jest wiele podstawowych artykułów, m.in. paliwa i żywność. Droższy będzie dostęp do kultury, wzrosną ceny książek i prasy.

Autorem przyjętych zmian jest minister finansów Ivan Miklosz, absolwent London School of Economics i były szef resortu prywatyzacji. Jego projekt zakładał 20-procentową stawkę, jednak politycy z partii koalicyjnych obniżyli ten próg o 1 punkt proc. Zdaniem Miklosza reforma w przyszłym roku spowoduje wzrost deficytu z 3,4 do 3,9 proc. PKB, ale w kilkuletniej perspektywie przyniesie zmniejszenie bezrobocia i pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Zmiany w prawie podatkowym ostro krytykują związki zawodowe. Przedsiębiorcy i analitycy gospodarczy narzekają, że mogły by one być głębsze. Chadecja, jedna z głównych sił koalicji premiera Dzurindy, szła do ubiegłorocznych wyborów z postulatem podatku liniowego wysokości 14 proc.

Decyzję słowackiego rządu powinniśmy przyjąć oburzeniem i nadzieją zarazem. Oburzające jest, że wkrótce po zwycięskim referendum europejskim władze naszego południowego sąsiada zaprowadzają zmiany, które dają korzyści wąskim elitom kosztem uboższej większości. Ujednolicenie progów, likwidacja ulg i podwyżka VAT-u na podstawowe produkty uderzają w biedniejszą część społeczeństwa w momencie, gdy tylko jej głos w sprawie akcesji do UE przestał mieć znaczenie dla rządu.

Nadzieję - choć brzmi to zapewne cynicznie - powinien nam dawać fakt, że podatek liniowy wprowadzono nie u nas, lecz u naszych sąsiadów. Zamiast wysłuchiwać nachalnej propagandy prywatnych mediów, kręgów biznesowych i neoliberałów z "niezależnych" ośrodków eksperckich, będziemy mogli obserwować, jakie skutki proponowane przez nich rozwiązania przyniosą państwu niemal równie biednemu jak Polska.

Słowacja ma dziś podobny jak my poziom bezrobocia i o około 15 proc. wyższy PKB w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało za kilka lat. Zakładając oczywiście, że do tego czasu SLD nie podzieli entuzjazmu dla podatku liniowego wraz z Markiem Belką, swoim byłym ministrem finansów.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

1973 - Gwinea Bissau proklamowała niepodległość.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku