Szczyt UE: Konstytucja a sprawa polska
[2003-06-22 10:23:10]
Przedstawiciele obecnych na szczycie wszystkich 25 państw (15 członków UE i 10 krajów kandydackich) podkreślali optymizm z powodu zakończenia wstępnych prac nad projektem traktatu europejskiego, niemniej niektóre jego zapisy nadal budzą kontrowersje. Polska, której stanowisko zostało przedstawione przez premiera Leszka Millera, walczy m.in. o korzystny dla siebie nicejski system liczenia głosów w organach Unii (w oparciu o wielkość terytorium a nie liczbę mieszkańców) oraz o odwołanie się do Boga i wartości chrześcijańskich w preambule europejskiej konstytucji. Jesteśmy też przeciwni planom wzmocnienia wojskowego potencjału Europy i jej uniezależnienia od wojskowego potencjału USA, gdyż – jak stwierdził premier Miller – Wszystkie rozwiązania [w kwestii europejskiej polityki obronnej] muszą być komplementarne, a nie konkurencyjne wobec NATO. Nie mamy zbyt wielu sojuszników zarówno w przypadku batalii o system liczenia głosów jak i preambuły do konstytucji. Popierany przez nas zapis z odwołaniem się do Boga i z podkreśleniem roli chrześcijaństwa w historii Europy otwarcie poparła jedynie delegacja Hiszpanii. Polska liczy jeszcze na dwa inne kraje katolickie – Włochy i Portugalię. Optymizm u naszych przedstawicieli podtrzymywał też sam D’Estaing, zapewniając, że sprawa preambuły "nie jest jeszcze zamknięta". W stanowisku Polski znalazła się też propozycja zmiany sposobu wyboru przewodniczącego Komisji (chcemy, by wybierał go Parlament Europejski spośród dwóch kandydatów przedstawionych przez Radę) i propozycja, by przynajmniej do 2009 roku każdy z krajów członkowskich miał jednego komisarza w Komisji (dotychczas każde państwo członkowskie posiadało swojego przedstawiciela w Komisji, po rozszerzeniu Unii - niezależnie od liczby jej członków - liczba miejsc w Komisji nie zwiększy się). Finałowy etap przygotowywania konstytucji UE zacznie się w październiku 2003 r. na forum Konferencji Międzyrządowej i potrwa do maja lub czerwca 2004 r. Uroczyste jej podpisanie przez wszystkich jej sygnatariuszy ma nastąpić przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?