Szczyt UE: Konstytucja a sprawa polska

[2003-06-22 10:23:10]

W sobotę zakończył się szczyt Unii Europejskiej w Porto Carras pod Salonikami, na którym dzień wcześniej został przedstawiony projekt konstytucji europejskiej. Jest on efektem kilkunastu miesięcy prac Konwentu Europejskiego z jego przewodniczącym - byłym prezydentem Francji Valerym Giscardem D’Estaing.

Przedstawiciele obecnych na szczycie wszystkich 25 państw (15 członków UE i 10 krajów kandydackich) podkreślali optymizm z powodu zakończenia wstępnych prac nad projektem traktatu europejskiego, niemniej niektóre jego zapisy nadal budzą kontrowersje.

Polska, której stanowisko zostało przedstawione przez premiera Leszka Millera, walczy m.in. o korzystny dla siebie nicejski system liczenia głosów w organach Unii (w oparciu o wielkość terytorium a nie liczbę mieszkańców) oraz o odwołanie się do Boga i wartości chrześcijańskich w preambule europejskiej konstytucji. Jesteśmy też przeciwni planom wzmocnienia wojskowego potencjału Europy i jej uniezależnienia od wojskowego potencjału USA, gdyż – jak stwierdził premier Miller – Wszystkie rozwiązania [w kwestii europejskiej polityki obronnej] muszą być komplementarne, a nie konkurencyjne wobec NATO.

Nie mamy zbyt wielu sojuszników zarówno w przypadku batalii o system liczenia głosów jak i preambuły do konstytucji. Popierany przez nas zapis z odwołaniem się do Boga i z podkreśleniem roli chrześcijaństwa w historii Europy otwarcie poparła jedynie delegacja Hiszpanii. Polska liczy jeszcze na dwa inne kraje katolickie – Włochy i Portugalię. Optymizm u naszych przedstawicieli podtrzymywał też sam D’Estaing, zapewniając, że sprawa preambuły "nie jest jeszcze zamknięta".

W stanowisku Polski znalazła się też propozycja zmiany sposobu wyboru przewodniczącego Komisji (chcemy, by wybierał go Parlament Europejski spośród dwóch kandydatów przedstawionych przez Radę) i propozycja, by przynajmniej do 2009 roku każdy z krajów członkowskich miał jednego komisarza w Komisji (dotychczas każde państwo członkowskie posiadało swojego przedstawiciela w Komisji, po rozszerzeniu Unii - niezależnie od liczby jej członków - liczba miejsc w Komisji nie zwiększy się).

Finałowy etap przygotowywania konstytucji UE zacznie się w październiku 2003 r. na forum Konferencji Międzyrządowej i potrwa do maja lub czerwca 2004 r. Uroczyste jej podpisanie przez wszystkich jej sygnatariuszy ma nastąpić przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku