Dymisja Abu Mazena

[2003-09-06 16:49:05]

Dziś do dymisji podał się Mahmud Abbas, palestyński premier znany również jako Abu Mazen. Do godz. 16. nie było jeszcze jasne czy jego dymisję przyjął Jaser Arafat.

Według pierwszych relacji Jaser Arafat dymisję przyjął. Potem jednak jeden z jego doradców, Dżibril Radżub, powiedział, że Arafat wciąż rozpatruje rezygnację. Rząd Izraela na wieść o ustąpieniu palestyńskiego premiera zapowiedział, że nie zaaprobuje gabinetu, na czele którego miałby stać Arafat.

Swoje zaniepokojenie wyrazili m.in. Javier Solana, unijny przedstawiciel ds. spraw zagranicznych i Włodzimierz Cimoszewicz, polski minister spraw zagranicznych. Obaj wyrazili jednocześnie nadzieję, że jest jeszcze szansa na powrót do realizacji planu pokojowego.

Abbas postrzegany był - zwłaszcza przez tzn. Kwartet (USA, ONZ, UE i Rosja) oraz Izrael, jako polityk dający szansę powodzenia "mapie drogowej", obecnemu planowi pokojowemu dla Bliskiego Wschodu. Równocześnie USA i Izrael próbowały podważyć pozycję Arafata, wiążąc go z terroryzmem i dążąc do jego izolacji. Jednak wśród samych Palestyńczyków Arafat cieszy się większym poparciem niż Abu Mazen.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku