
Słowacja: Będzie strajk generalny
[2003-09-09 13:03:51]
Słowacka Konfederacja Związków Zawodowych zorganizuje pod koniec miesiąca strajk generalny. Protest – pierwszy tego typu w historii Konfederacji – to wynik sprzeciwu wobec reform gospodarczych centroprawicowego rządu.
Strajk odbędzie się 26 września: w godzinach 8 - 9 rano większość słowackich pracowników ma powstrzymać się od pracy.
Dziś, podobnie jak w zeszłym tygodniu, ok. 3. tys. związkowców demonstrowało przed słowackim parlamentem w Bratysławie. O zeszłotygodniowym proteście informowaliśmy na naszych łamach.
Płace na Słowacji są najniższe wśród państw kandydujących do Unii Europejskiej; średnia pensja w Czechach jest wyższa blisko o 50 proc. – twierdzą związkowcy.
Konfederacja domaga się m.in.:
- zwiększenia minimalnej płacy z 5570 do 8100 koron (ok. 200 euro)
- podniesienia minimalnej emerytury do poziomu odpowiadającego minimum socjalnemu (powyżej 100 euro)
Poza wprowadzeniem od 2004 roku podatku liniowego, rząd ma urzeczywistnić także plan wprowadzenia jednej stawki podatku VAT, co z kolei spowoduje podwyżkę cen produktów pierwszej potrzeby.
Piotr Marczewski
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
16 czerwca:
1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.
1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.
1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.
1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.
2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.
2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.
2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.
2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.
?