Szwecja: Minister Lindh nie żyje(akt.12.09, 15:05)
[2003-09-11 10:16:42]
Anna Lindh, minister spraw zagranicznych Szwecji zmarła dziś rano w szpitalu w Sztokholmie. Lekarzom nie udało się uratować jej życia po wczorajszym zamachu w jednym z centrów handlowych, gdzie nieznany sprawca zadał jej nożem szereg ran klatki piersiowej i brzucha. Morderca nie został jeszcze ujęty przez szwedzką policję.
Minister Lindh była gorącą zwolenniczką wprowadzenia w Szwecji wspólnej waluty euro obowiązującej w większości państw Unii Europejskiej. Referendum w tej sprawie ma odbyć się w najbliższą niedzielę, choć sondaże wskazują, że większość Szwedów jest temu projektowi przeciwna. W związku z morderstwem pani minister, szwedzki rząd zdecyduje dziś, czy w zaistniałej sytuacji nie należy przełożyć terminu referendum.
Krzysztof Kobrzak
[2003-09-12 12:15]
Jak informuje Szwedzkie Radio, szwedzką minister spraw zagranicznych zabił prawdopodobnie 32-letni przestępca i narkoman.
Według tych niepotwierdzonych wciąż informacji, policja zdjęła odciski palców z poręczy ruchomych schodów w domu towarowym, gdzie doszło do przestępstwa. Ustalono, że należą one do człowieka o wyglądzie zbliżonym do rysopisu, jaki podali świadkowie zajścia. Policyjni eksperci badają obecnie ślady na nożu, który był narzędziem przestępstwa.
Szwedzka policja na razie nie potwierdza tych informacji, jednak również im nie zaprzecza.
--------------------------------------------------
Tymczasem referendum w sprawie przystąpienia Szwecji do strefy euro odbędzie jak planowano, czyli w niedzielę.
Kampania przedreferendalna została zawieszona.
Przeciwko wprowadzeniu euro u naszych północnych sąsiadów opowiadali się między innymi politycy Partii Lewicy, Zielonych i części Partii Socjaldemokratycznej.
Jonas Sjoestedt, z Partii Lewicy podkreślał niedawno, że Szwecji powodzi się obecnie lepiej niż większości państw strefy euro. Według niego przystąpienie do Eurolandu narzuci krajowi sztywne ramy paktu stabilności, a także zagrozi systemowi szwedzkiego państwa opiekuńczego.
Polityk podkreślał, że Europejski Bank Centralny znajduje się poza demokratyczną kontrolą, a przystąpienie Szwecji do strefy euro będzie pierwszym krokiem do podporządkowania kraju "europejskiemu superpaństwu".
Część ekspertów jest zdania, że wejście Szwecji do Eurolandu może doprowadzić w kraju do problemów gospodarczych podobnej natury jak te występujące w Niemczech.
--------------------------------------------------
Tymczasem liczba zwolenników i przeciwników euro zrównała się – głosi informacja z opublikowanego dzisiaj sondażu instytutu Skop.
Ankietę przeprowadzono już po śmierci Anny Lindh.
Z poprzedniego sondażu tego samego instytutu (9-10 września) wynikało, że 58 proc. Szwedów jest przeciwnych wprowadzeniu przez kraj europejskiej waluty.
--------------------------------------------------
[2003-09-12 15:05]
32-letni Szwed zatrzymany w związku ze śmiercią Anny Lindh został zwolniony, ponieważ nie stwierdzono, aby miał on związek z zabójstwem pani minister – poinformował po przesłuchaniu podejrzanego Bjoern Pihlblad, rzecznik szwedzkiej policji.
Ministerstwo spraw zagranicznych Szwecji potwierdziło tymczasem informacje skandynawskich mediów o tym, że urząd otrzymał list z pogróżkami śmierci wobec pani minister Lindh. Korespondencji nie przekazano jednak odpowiednim służbom. Również Anna Lindh nie wiedziała o istnieniu takiego listu.
--------------------------------------------------
Jeszcze dziś o godz. 17 odbędzie się w Sztokholmie masowy wiec z udziałem premiera Görana Perssona pod hasłem "Tak dla demokracji, nie dla przemocy".
Piotr Marczewski
| |
Anna Lindh urodziła się 19 czerwca 1957 roku w miejscowości Enskede. W latach 1976-1982 studiowała prawo na Uniwersytecie w Uppsala. Karierę polityczną rozpoczęła wcześnie; już w roku 1977 była członkinią rady gminnej w Enköping; funkcję tę pełniła do roku 1979. W tym samym czasie została przewodniczącą lokalnego oddziału Socjaldemokratycznego Związku Młodzieży (SSU) w Uppsala; kierownictwo dzierżyła do roku 1980. W latach 1981-1983 była przewodniczącą młodzieży związkowej zrzeszonej w Związku LSU. W roku 1982 została po raz pierwszy wybrana na posłankę w wyborach parlamentarnych do Riksdagu; do roku 1985 była w nim członkinią Komisji Podatkowej. Po zdaniu egzaminu państwowego pracowała w latach 1982-1983 jako sprawozdawczyni sądowa w sądzie okręgowym w Sztokholmie. W latach 1984-1990 przewodniczyła Szwedzkiemu Socjaldemokratycznemu Związkowi Młodzieży. W latach 1991-1993 była główną referentką odpowiedzialną za sprawy kultury i rekreacji w stolicy kraju, Sztokholmie. We wrześniu 1994 roku, po zakończonych sukcesem socjaldemokratów wyborach parlamentarnych, została minister odpowiedzialną za sprawy ochrony środowiska w gabinecie powołanym przez Ingvara Carlssona. Urząd ten utrzymała także w rządzie Görana Perssona, który to w marcu 1996 roku zastąpił rezygnującego z polityki Carlssona. Po wyborach z września 1998 roku Lindh została powołana przez Perssona na szefową ministerstwa spraw zagranicznych. Funkcję pełniła również w jego rządzie powołanym po wyborach z 15 września 2002 roku.
W obliczu kryzysu wokół Iraku na przełomie lat 2002/2003 Lindh opowiadała się za dyplomatycznymi metodami rozwiązania problemu, argumentując że celem ONZ nie może być usunięcie Saddama Husajna. Minister wyraziła wówczas także rozczarowanie i zaskoczenie inicjatywą nazywaną odtąd potocznie „listem ośmiu”; chodzi tu o manifest solidarności z USA podpisany przez kilku przywódców krajów Unii Europejskiej i krajów kandydackich. Według szwedzkiej minister, dokument ten stał się dowodem wewnętrznego rozbicia Europy, a w przyszłości będzie utrudniać prowadzenie wspólnej europejskiej polityki zagranicznej.
Anna Lindh cieszyła się ogromną popularnością wśród Szwedów i była typowana na następcę Görana Perssona na stanowisku premiera kraju.
Piotr Marczewski |
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?