Szwecja: Kryzys w Partii Lewicy trwa
[2003-10-11 08:45:05]
Obydwie partie nie wchodzą w skład koalicji rządowej Görana Perssona, ale współdziałają z jego gabinetem w parlamencie, często zapewniając poparcie mniejszościowego gabinetu socjaldemokraty. Według ostatniego sondażu, przeprowadzonego przez ośrodek TEMO, obecne poparcie dla Partii Lewicy oscyluje na poziomie 8,9 proc. - badanie przeprowadzono 26 września br. Ugrupowanie, które cieszyło się w 1998 r. poparciem 12 proc. głosujących, uzyskało przy okazji ostatnich wyborów wynik 8,3 proc. Wewnętrzny kryzys partii w dalszym ciągu sprowadza się przede wszystkim do kryzysu przywództwa. Tymczasowa przewodnicząca Ulla Hoffman ogłosiła, że nie zamierza ubiegać się o urząd szefowej ugrupowania. Długoletnia była przewodnicząca Partii Lewicy, Gudrun Schyman, jest podobnego zdania i zamierza raczej zaangażować się w pozaparlamentarną działalność grup feministycznych. Kandydować nie zamierza też zastępująca Ulle Hoffman w tymczasowym kierownictwie ugrupowania Ingrid Burman. Także inni znani politycy VP nie przewidują udziału w wyborach na szefa ugrupowania - niedawno uczynił to Jonas Sjöstedt, europejski deputowany partii. W Partii Lewicy trwa też dyskusja nad nowym programem, który ma zostać zatwierdzony w lutym przyszłego roku. Rdzeniem sporu jest m.in. stosunek do Unii Europejskiej. Partia opowiadała się dotąd za wystąpieniem Szwecji z UE, którą krytykowano za "neoliberalne zasady", "oddzielanie się murem od reszty świata" i "zasadnicze założenie o wolności kapitału". Projekt nowego programu zawiera natomiast dosyć neutralne stwierdzenie, że wystąpienie Szwecji z UE może oznaczać krok dla procesu demokratycznej współpracy w Europie. Za taką wersją opowiada się jednak tylko czterech z dziewięciu członków komisji programowej. Dalszych trzech życzy sobie pozostania formuły o wyjściu z Unii Europejskiej. Pozostali członkowie komisji twierdzą, że w tej sprawie nie ma już co dyskutować - wszystko jest jasne. Ta ostatnia grupa zachęca do szerszej współpracy lewicowych partii Starego Kontynentu w celu poszerzenia zakresu demokracji, sprawiedliwości, otwartości i solidarności europejskiej. Według cytowanych na początku badań, poparcie dla rządzącej Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP) wynosi obecnie 38,1 proc., zaś dla opozycyjnych Zielonych 5,9 proc. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?