Szwecja: Kryzys w Partii Lewicy trwa

[2003-10-11 08:45:05]

Chociaż Partia Lewicy (VP), podobnie jak Zieloni (MP), odniosła sukces w referendum z września br. - euro nie zostało wprowadzone, pierwsze z tych ugrupowań pozostaje w dalszym ciągu w wewnętrznym kryzysie.

Obydwie partie nie wchodzą w skład koalicji rządowej Görana Perssona, ale współdziałają z jego gabinetem w parlamencie, często zapewniając poparcie mniejszościowego gabinetu socjaldemokraty.

Według ostatniego sondażu, przeprowadzonego przez ośrodek TEMO, obecne poparcie dla Partii Lewicy oscyluje na poziomie 8,9 proc. - badanie przeprowadzono 26 września br. Ugrupowanie, które cieszyło się w 1998 r. poparciem 12 proc. głosujących, uzyskało przy okazji ostatnich wyborów wynik 8,3 proc.

Wewnętrzny kryzys partii w dalszym ciągu sprowadza się przede wszystkim do kryzysu przywództwa. Tymczasowa przewodnicząca Ulla Hoffman ogłosiła, że nie zamierza ubiegać się o urząd szefowej ugrupowania. Długoletnia była przewodnicząca Partii Lewicy, Gudrun Schyman, jest podobnego zdania i zamierza raczej zaangażować się w pozaparlamentarną działalność grup feministycznych.

Kandydować nie zamierza też zastępująca Ulle Hoffman w tymczasowym kierownictwie ugrupowania Ingrid Burman. Także inni znani politycy VP nie przewidują udziału w wyborach na szefa ugrupowania - niedawno uczynił to Jonas Sjöstedt, europejski deputowany partii.

W Partii Lewicy trwa też dyskusja nad nowym programem, który ma zostać zatwierdzony w lutym przyszłego roku. Rdzeniem sporu jest m.in. stosunek do Unii Europejskiej. Partia opowiadała się dotąd za wystąpieniem Szwecji z UE, którą krytykowano za "neoliberalne zasady", "oddzielanie się murem od reszty świata" i "zasadnicze założenie o wolności kapitału".

Projekt nowego programu zawiera natomiast dosyć neutralne stwierdzenie, że wystąpienie Szwecji z UE może oznaczać krok dla procesu demokratycznej współpracy w Europie. Za taką wersją opowiada się jednak tylko czterech z dziewięciu członków komisji programowej. Dalszych trzech życzy sobie pozostania formuły o wyjściu z Unii Europejskiej. Pozostali członkowie komisji twierdzą, że w tej sprawie nie ma już co dyskutować - wszystko jest jasne. Ta ostatnia grupa zachęca do szerszej współpracy lewicowych partii Starego Kontynentu w celu poszerzenia zakresu demokracji, sprawiedliwości, otwartości i solidarności europejskiej.

Według cytowanych na początku badań, poparcie dla rządzącej Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP) wynosi obecnie 38,1 proc., zaś dla opozycyjnych Zielonych 5,9 proc.

Piotr Marczewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku