Szwecja: Kryzys w Partii Lewicy trwa

[2003-10-11 08:45:05]

Chociaż Partia Lewicy (VP), podobnie jak Zieloni (MP), odniosła sukces w referendum z września br. - euro nie zostało wprowadzone, pierwsze z tych ugrupowań pozostaje w dalszym ciągu w wewnętrznym kryzysie.

Obydwie partie nie wchodzą w skład koalicji rządowej Görana Perssona, ale współdziałają z jego gabinetem w parlamencie, często zapewniając poparcie mniejszościowego gabinetu socjaldemokraty.

Według ostatniego sondażu, przeprowadzonego przez ośrodek TEMO, obecne poparcie dla Partii Lewicy oscyluje na poziomie 8,9 proc. - badanie przeprowadzono 26 września br. Ugrupowanie, które cieszyło się w 1998 r. poparciem 12 proc. głosujących, uzyskało przy okazji ostatnich wyborów wynik 8,3 proc.

Wewnętrzny kryzys partii w dalszym ciągu sprowadza się przede wszystkim do kryzysu przywództwa. Tymczasowa przewodnicząca Ulla Hoffman ogłosiła, że nie zamierza ubiegać się o urząd szefowej ugrupowania. Długoletnia była przewodnicząca Partii Lewicy, Gudrun Schyman, jest podobnego zdania i zamierza raczej zaangażować się w pozaparlamentarną działalność grup feministycznych.

Kandydować nie zamierza też zastępująca Ulle Hoffman w tymczasowym kierownictwie ugrupowania Ingrid Burman. Także inni znani politycy VP nie przewidują udziału w wyborach na szefa ugrupowania - niedawno uczynił to Jonas Sjöstedt, europejski deputowany partii.

W Partii Lewicy trwa też dyskusja nad nowym programem, który ma zostać zatwierdzony w lutym przyszłego roku. Rdzeniem sporu jest m.in. stosunek do Unii Europejskiej. Partia opowiadała się dotąd za wystąpieniem Szwecji z UE, którą krytykowano za "neoliberalne zasady", "oddzielanie się murem od reszty świata" i "zasadnicze założenie o wolności kapitału".

Projekt nowego programu zawiera natomiast dosyć neutralne stwierdzenie, że wystąpienie Szwecji z UE może oznaczać krok dla procesu demokratycznej współpracy w Europie. Za taką wersją opowiada się jednak tylko czterech z dziewięciu członków komisji programowej. Dalszych trzech życzy sobie pozostania formuły o wyjściu z Unii Europejskiej. Pozostali członkowie komisji twierdzą, że w tej sprawie nie ma już co dyskutować - wszystko jest jasne. Ta ostatnia grupa zachęca do szerszej współpracy lewicowych partii Starego Kontynentu w celu poszerzenia zakresu demokracji, sprawiedliwości, otwartości i solidarności europejskiej.

Według cytowanych na początku badań, poparcie dla rządzącej Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP) wynosi obecnie 38,1 proc., zaś dla opozycyjnych Zielonych 5,9 proc.

Piotr Marczewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku