Słowacja: Dzurinda ustąp!

[2004-03-31 13:17:40]

3 kwietnia na Słowacji odbędą się wybory prezydenckie. Wyborcy wypowiedzą się także w organizowanym jednocześnie referendum czy są za odwołaniem gabinetu premiera Mikuláša Dzurindy i rozpisaniem przedterminowych wyborów parlamentarnych. Referendum na wniosek podpisany przez 600 tys. obywateli zarządził prezydent Rudolf Schuster, który niedawno zapowiedział, że zamierza się ubiegać o reelekcję. Aby referendum było ważne, frekwencja musi wynieść 50%. Z badań opinii publicznej wynika, że chęć wzięcia udziału w głosowaniu deklaruje około 60-65% badanych, zatem należy się spodziewać rychłego odwołania centroprawicowego rządu.

Jeśli chodzi o wybory prezydenckie, to trudno wskazać w nich zdecydowanego faworyta. Największe szanse daje się czterem kadydatom. Są wśród nich: obecny minister spraw zagranicznych Eduard Kukan zgłoszony przez rządzącą Słowacką Unię Chrześcijańską i Demokratyczną, kontrowersyjny były premier Słowacji Vladimír Mečiar (lider Partii Ludowej-Ruchu na rzecz Demokratycznej Słowacji HZDS), kandydat opozycji Ivan Gašparovič oraz urzędujący prezydent Schuster. Wobec dużej liczby kandydatów i rozłożenia się głosów wyborców, można spodziewać się, że żaden z kandydatów nie uzyska większości w pierwszej turze i konieczne będzie rozpisanie drugiej tury wyborów.

W przypadku odwołania gabinetu Mikuláša Dzurindy i rozpisania nowych wyborów, prawdopodobnie wygrałaby je partia SMER (Kierunek) - ugrupowanie Roberta Fico (na zdjęciu, w środku), do złudzenia przypominające polską Samoobronę. SMER krytykuje poczynania rządu Dzurindy i wszystkie poprzednie rządy niepodległej Słowacji, prywatyzację i złą politykę względem Unii Europejskiej. Sondaże dają partii SMER około 30-procentowe poparcie. Dużym poparciem cieszy się także HZDS oraz Komunistyczna Partia Słowacji i to właśnie lewica utworzy zapewnie nowy rząd słowacki.

Decyzję o wprowadzeniu podatku liniowego rząd Dzurindy podjął w połowie ubiegłego roku, wkrótce po tym, gdy Słowacy opowiedzili się w referendum za przystąpieniem do Unii Europejskiej. W miejsce pięciu stawek podatkowych wprowadzono jedną, 19-procentową, równą dla firm i osób fizycznych. Tyle samo wynosi podatek VAT.

Na zmianach, które oznaczają mniejsze wpływy do budżetu, skorzystali najbogatsi, a straciła większość społeczeństwa. Ubytek dochodów państwa rząd Dzurindy pokrył częściowo ograniczeniem wydatków na cele socjalne.
Słowacy mówią stanowcze "nie" rządowi Mikuláša Dzurindy. Rządowi, który wprowadził podatek liniowy, nie zaradził problemowi wysokiego bezrobocia, nie umiał uporać się z problemem mniejszości romskiej na północy kraju, chce wprowadzenia opłat za opiekę medyczną i studia. Jedynym osiągnięciem Dzurindy (podobnie zresztą jak w przypadku Millera) było wprowadzenie Słowacji do Unii Europejskiej i NATO.

Podobieństw Polski i Słowacji jest jeszcze więcej. W obu krajach zaczyna triumfować populizm, rośnie nieufność względem klasy politycznej, wybuchają protesty społeczeństwa. W związku z tymi podobieństwami sytuację polityczną na Słowacji obserwować winniśmy z wielką atencją.

Bartłomiej Kacper Przybylski




Skalę desperacji słowackiego społeczeństwa pokazuje liczba podpisów zebranych pod wnioskiem o referendum w sprawie ustąpienia Dzurindy. Mówiąc o 600 tys. ludzi, którzy dali sygnał, że chcą odejścia rządu, warto pamiętać, że cała populacja Słowacji liczy około 5,5 mln mieszkańców. Wyborcza porażka prawicowych reformatorów jest niemal pewna. Powinno to być nauczką dla tej części polskiej sceny politycznej, która - jak np. Marek Belka - z entuzjazmem głosiła ideę podatku liniowego. Powtórze swą cyniczną uwagę sprzed niespełna roku: patrzmy na Słowację, by zobaczyć skutki, jakie neoliberalne reformy przynoszą państwu niemal równie biednemu jak Polska.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku