Białoruś: Spotkanie lewicy

[2004-04-05 11:24:04]

W Mińsku, 3 kwietnia br., odbyła się międzynarodowa konferencja p.t. „Przyszłość białoruskiej lewicy” zorganizowana przez Europejskie Forum na Rzecz Demokracji i Solidaryzmu. Jest to wspólna inicjatywa europejskich partii socjaldemokratycznych i ich politycznych fundacji. Powstało aby wspierać procesy transformacji i demokratyzacji w Europie Środkowej i Wschodniej.

Tematem spotkania było ustalenie przy okrągłym stole wspólnego stanowiska partii lewicowych przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 31 października tego roku. Jest to ważne, ponieważ podczas ostatnich lewica nie zdobyła żadnego mandatu, większość demokratycznych organizacji zbojkotowała wybory, jedynie Białoruska Socjaldemokratyczna Partia „Ludowa Gromada” wystawiła swoich kandydatów nie zdobywając żadnego miejsca w parlamencie.

Obecnie partie lewicowe zasiliły dwie koalicje przedwyborcze. Do Koalicji 5+ weszła Białoruska Socjaldemokratyczna Gromada, Partia Komunistów Białorusi i Białoruska Partia Pracy, natomiast Europejską Koalicję „Wolna Białoruś” reprezentowały Białoruska Socjaldemokratyczna Partia „Ludowa Gromada” oraz kobieca partia „Nadzieja”. Oznacza to że lewica nie tylko konkurować będzie z kandydatami wspieranymi przez prezydenta Republiki Białoruś, ale również między sobą. W tym miejscu ważnymi wydają się słowa Albrechta Konecny z Socjaldemokratycznej Partii Austrii pamiętajmy, że obecne wybory na Białorusi to nie tylko wybory polegające na podziale głosów pomiędzy partie polityczne. Jest to przede wszystkim wybór pomiędzy Łukaszenką a demokracją. Dopiero później demokratyczne siły reprezentowane przez partie polityczne i ruchy społeczne podzielą głosy wyborców pomiędzy sobą. Ale zwycięstwo demokracji jest zdecydowanie najważniejsze. Pamiętajmy, że gdy zostanie tylko jeden kandydat opozycji w drugiej turze to nie powinno być ważne czy jest on z naszej czy z innej partii ważne że jest, że reprezentuje on demokratyczną siłę. Również Aleksiej Korol (wiceprzewodniczący BSDG) uważał, że jedyną szansą lewicy na wprowadzenie swojej myśli do parlamentu jest współpraca i powściągnięcie ambicji liderów na rzecz zaznaczenia łączących nas idei socjaldemokratycznych.

Na konferencji starły się dwie koncepcje wystawienia kandydatów na listy wyborcze. Koalicja 5+ podtrzymała pomysł wystawienia 220 kandydatów na 110 miejsc w parlamencie. System ten był krytykowany przez Europejską Koalicję, która uważała że im więcej zarejestrowanych będzie przedstawicieli opozycji to będzie nie tylko szersze spektrum wyboru ale zmniejszą się przede wszystkim szansę kandydata „prezydenckiego”. Krytykowani, odpowiadali że zjednoczone siły opozycyjne w szerokim bloku to jedyna realna szansa na zapewnienie sukcesu wyborczego.

Ciekawą cześcią konferencji było przedtawienie programu, sytuacji i planów lewicowych organizacji. Aleksander Jaroszuk z Białoruskiego Kongresu Związków Zawodowych przypomniał że Białoruś została ukarana w zeszłym roku przez MOP za systematyczne łamanie praw pracowniczych i prześladowanie związków zawodowych. Stwierdził również, że wolna, demokratyczna Białoruś oznacza w pewni niezależne związki zawodowe i możliwość skutecznej obrony praw pracujących, które są prześladowani również na płaszczyźnie politycznej. W chwili obecnej spotkania związków zawodowych nawet w kwestiach ekonomicznych władza uznaje za formę agitacji politycznej i ich zabrania.

Nikolaj Statkevich lider BSDP(LG) przedstawił strategie programową związaną z wstąpieniem Białorusi do Unii Europejskiej, która jest dla niej jedyną szansą na szybki rozwój gospodarczy i stabilność polityczną. W wyborach dochodzi do takiej sytuacji, że kandydatem władz będzie bezpartyjny kierownik/dyrektor fabryki a z drugiej strony opozycjonista/demokrata. Pierwszy może zaproponować konkretne rzeczy a drugi idee, która nie jest do końca zdefiniowana. Demokracja kojarzy się przede wszystkim z kryzysem początku lat 90 z chaosem i korupcją. Należy to słowo na stałe złączyć z ideą Zjednoczonej Europy jako realnej siły mogącej pomóc Białorusi. Wielu uczestników konferencji zgodziła się ze słowami przewodniczącego komunistów Siergieja Kaliakina, że po zeszłorocznym kongresie i zmianach programowych partia ta zbliżyła się ideowo do grupy socjaldemokratycznych partii na Białorusi.

W konferencji wzięły udział następujące organizacje: Białoruska Socjaldemokratyczna Gromada, Partia Komunistów Białorusi, Białoruska Partia Pracy, Białoruska Socjaldemokratyczna Partia „Ludowa Gromada”, Kobieca Partia „Nadzieja”, Białoruski Kongres Związków Zawodowych, Młodzi Socjaldemokraci, Maladaya Hramada, Ruch RAZEM, Karta’97, Europejskie Forum na Rzecz Wspierania Demokracji i Solidaryzmu (reprezentowane przez Fundację Alfreda Mozera), Międzynarodowe Centrum Olafa Palme, Fundacja Edukacji Europejskiej im. Stefana Okrzei, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Demokratyczna Partia Mołdawii, Socjalistyczna Partia Ukrainy, Socjaldemokratyczna Partia Rosji, Szwedzka Partia Pracy, Socjaldemokratyczna Partia Austrii.

Piotr Siła-Nowicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku