Irak: Znaczne straty okupantów

[2004-04-07 16:17:54]

Co najmniej 40 żołnierzy sił okupujacych Irak zginęło od niedzieli w starciach z szyicką "Armią Mahdiego", dowodzoną przez Muktadę al-Sadra.

Wczoraj w Ramadi została zaatakowana baza marines. Dowództwo sił okupacyjnych przyznaje się do utraty 12 zabitych. Był to najkrwawszy atak irackich partyzantów.

Krwawe walki trwają dziś w miescie Ramadi. Prawdopodobnie polegli w nich kolejni żołnierze amerykańscy. Według świadków obie strony poniosły ciężkie straty.

W arbali polskie siły okupacyjne zabiły tamtejszego szefa biura Al-Sadra.

Oddziały bułgarskie i ukraińskie, stacjonujące w miescie Kut oraz w Karbali zostały zmuszone do wycofania się ze swoich stanowisk. W starciach zginął jeden żołnierz ukraiński.

Dzisiaj do sił "Armii Mahdiego" przyłączyły się również mniejsze grupy szyickie.
Amerykanie i ich sojusznicy odczuwają efekty swojej beztroskiej polityki. Ciekawe ilu jeszcze amerykańskich czy polskich żołnierzy (zabici i ranni wśród Polaków to przy takich walkach tylko kwestia czasu) musi wrócić do domu w foliowych workach, aby politycy się zastanowili?

Niech Kwaśniewski, Miller i Cimoszewicz teraz sami pojadą do Iraku i "zaprowadzają porządek".

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 czerwca:

1782 - Urodził się Hugues-Félicité-Robert de Lamennais, francuski filozof, pisarz polityczny, ksiądz; rzecznik odnowy Kościoła katolickiego, teoretyk socjalizmu chrześcijańskiego, zwolennik rewolucji społecznej, 1841 zerwał z Kościołem i poświęcił się polityce.

1790 - Zniesienie tytułów i dziedzicznego szlachectwa we Francji

1935 - Początek masowych strajków protestacyjnych przeciwko narzuconej przez sanacyjną większość sejmową nowej ordynacji wyborczej do parlamentu. Akcję prowadziły PPS, KCZZ, KPP i partie socjalistyczne mniejszości narodowych.

1937 - Julian Leszczyński-Leński, sekretarz generalny KPP, członek prezydium Komitetu Wykonawczego Międzynarodówki Komunistycznej, uczestnik rewolucji październikowej na wezwanie Stalina przybywa z Paryża do Moskwy, niebawem aresztowany i zabity.

1957 - Urodziła się Anna Lindt, szwedzka polityk socjaldemokratyczna. Minister środowiska w latach 1994–1998 i minister spraw zagranicznych w rządzie Görana Perssona w latach 1998-2003. Zamordowana.

1993 - Zakończył się dwutygodniowy strajk górników ukraińskich, który objął ponad 1 mln pracowników w 214 kopalniach węgla.

2007 - Pielęgniarki rozpoczęły protest pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Cztery z nich zaczęły okupować budynek, co doprowadziło do powstania Białego Miasteczka.


?
Lewica.pl na Facebooku