Referendum i nowa ordynacja w Hamburgu

[2004-06-24 13:30:43]

Przy okazji wyborów do PE w Hamburgu odbyło się też referendum dotyczące zmiany ordynacji wyborczej w wyborach lokalnych. Inicjatorami referendum pod hasłem "Więcej praw obywatelskich-
nowa ordynacja wyborcza dla Hamburga" była niezależna inicjatywa obywatelska. Swoje zmiany zaproponował także Senat, jednak większością 2/3 głosów przyjęto propozycję obywatelską.

Zamysłem pomysłodawców obywatelskiego referendum była taka zmiana ordynacji wyborczej, by dać mieszkańcom miasta większy wpływ na to, kto dokładnie zostanie wybrany. Dotychczasowy system z dwoma głosami - jeden na partię, drugi na bezpośredniego kandydata - dawał przywileje partiom w określeniu, kto zasiądzie ostatecznie w parlamencie. Kandydat mógł być odrzucony bezpośrednio w okręgu, a mimo to trafiał do parlamentu miejskiego dzięki liście partyjnej.

Wprowadzone zmiany ustalają tylko 17 okręgów wyborczych w naturalny sposób odpowiadających granicom dzielnic, dają też wyborcy po pięć głosów: na bezpośrednich kandydatów i listę partii. Głosy te mogą być przenoszone ponad granice partyjne a także kumulowane. Nowa ordynacja będzie obowiązywać w kolejnych wyborach w 2008 roku.
Podobny system głosowania obowiązuje w wyborach do Bundestagu i, zdaniem analityków, powoduje on większą zależność posła od kierownictwa swojej partii, niż od wyborcy. Jak skostniały jest ten system, w którym jeszcze przed wyborami można określić w 80 proc. przypadków, kto zostanie wybrany, dowiódł pewien konkurs-zgadywanka przed wyborami. Student z dzielnicy Eimsbuettell wytypował trafnie 120 nazwisk nowych posłów na 121 miejsc.

A może system wprowadzony w Hamburgu mógłby stać się alternatywą dla propagowanych w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych?

Mirosław Wiśniewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku