Referendum i nowa ordynacja w Hamburgu

[2004-06-24 13:30:43]

Przy okazji wyborów do PE w Hamburgu odbyło się też referendum dotyczące zmiany ordynacji wyborczej w wyborach lokalnych. Inicjatorami referendum pod hasłem "Więcej praw obywatelskich-
nowa ordynacja wyborcza dla Hamburga" była niezależna inicjatywa obywatelska. Swoje zmiany zaproponował także Senat, jednak większością 2/3 głosów przyjęto propozycję obywatelską.

Zamysłem pomysłodawców obywatelskiego referendum była taka zmiana ordynacji wyborczej, by dać mieszkańcom miasta większy wpływ na to, kto dokładnie zostanie wybrany. Dotychczasowy system z dwoma głosami - jeden na partię, drugi na bezpośredniego kandydata - dawał przywileje partiom w określeniu, kto zasiądzie ostatecznie w parlamencie. Kandydat mógł być odrzucony bezpośrednio w okręgu, a mimo to trafiał do parlamentu miejskiego dzięki liście partyjnej.

Wprowadzone zmiany ustalają tylko 17 okręgów wyborczych w naturalny sposób odpowiadających granicom dzielnic, dają też wyborcy po pięć głosów: na bezpośrednich kandydatów i listę partii. Głosy te mogą być przenoszone ponad granice partyjne a także kumulowane. Nowa ordynacja będzie obowiązywać w kolejnych wyborach w 2008 roku.
Podobny system głosowania obowiązuje w wyborach do Bundestagu i, zdaniem analityków, powoduje on większą zależność posła od kierownictwa swojej partii, niż od wyborcy. Jak skostniały jest ten system, w którym jeszcze przed wyborami można określić w 80 proc. przypadków, kto zostanie wybrany, dowiódł pewien konkurs-zgadywanka przed wyborami. Student z dzielnicy Eimsbuettell wytypował trafnie 120 nazwisk nowych posłów na 121 miejsc.

A może system wprowadzony w Hamburgu mógłby stać się alternatywą dla propagowanych w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych?

Mirosław Wiśniewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku